Rozrywka

Eurowizja 2013: największe niespodzianki muzycznej gali Europy

Autor Łukasz Wojewódźki
Łukasz Wojewódźki22.05.20246 min.
Eurowizja 2013: największe niespodzianki muzycznej gali Europy

Eurowizja 2013 obfitowała w liczne niespodzianki i kontrowersje. Ta prestiżowa muzyczna impreza ciesząca się ogromną popularnością w Europie co roku zaskakuje widzów zaskakującymi występami i nieoczekiwanymi zwycięzcami. W tym artykule odkryjemy największe sensacje 61. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, która odbyła się w Malmö w Szwecji.

Kluczowe wnioski:
 • Eurowizja 2013 obfitowała w zaskakujące występy i niespodziewane zwycięstwa.
 • Wielkie show muzyczne nie obyło się też bez kontrowersji i skandali.
 • Polskie akcenty także odegrały ważną rolę na tegorocznej Eurowizji.
 • Kulisy przygotowań oraz ciekawostki zza kulis dostarczyły wielu emocji.
 • Festiwal w Malmö na długo pozostanie w pamięci fanów muzycznego show.

Eurowizja 2013: Skandale i afery

Konkurs Piosenki Eurowizja 2013 w Malmö nie obył się bez kontrowersji i afer. Jedną z najbardziej szokujących sytuacji była słynna "butterająca" białoruskiej uczestniczki Alony Lanskoi. Młoda artystka wykonująca piosenkę "Solayoh" nieoczekiwanie podcięła sobie włosy nożyczkami na scenie. Ten prowokacyjny gest stał się jednym z najbardziej zapamiętanych momentów całego show.

Inną aferą, która wstrząsnęła opinią publiczną, było oskarżenie o plagiat wysunięte wobec zwycięskiej piosenki "Only Teardrops" wykonanej przez duńską piosenkarkę Emilie de Forest. Niektórzy twierdzili, że melodia przypomina utwór "You Are the Only One" szwedzkiej wokalistki Anny Bergendahl. Na szczęście dla de Forest, po dochodzeniu, zarzuty zostały oddalone.

Nie można też zapomnieć o kontrowersyjnym występie rumuńskiej grupy Cezar. Ich prowokująca choreografia i stroje z motywem jajek wywołały oburzenie wśród części widzów. Niektórzy krytykowali ten "obsceniczny" występ jako zbyt nachalny i niewłaściwy dla tak dużej imprezy.

Kwestie obyczajowe nie były jedynymi problemami w trakcie Eurowizji 2013. Pojawiły się również oskarżenia o sfałszowanie głosów podczas finału. Choć oficjalnie nigdy nie udowodniono żadnych nieprawidłowości, niektórzy fani są przekonani, że wyniki mogły zostać zmanipulowane.

 • Skandale i kontrowersje wydawały się nieodłączną częścią Eurowizji 2013.
 • Od prowokacyjnych występów, przez oskarżenia o plagiat, po domniemane fałszerstwa głosów - ta edycja miała wszystko.
 • Choć dla niektórych tego typu sytuacje są niesmaczne, inni uważają je za nieodłączny element rozrywkowego show.
 • Niezależnie od poglądów, przygody te na długo pozostaną w pamięci fanów Konkursu Piosenki Eurowizji.

Polskie akcenty na Eurowizji 2013

Polska tradycyjnie wzięła udział w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji. Naszym reprezentantem był Donatan z utworem "My Słowianie - We Are Slavic". Choć ostatecznie zajął dość odległą, 14. pozycję w finale, to jego energetyczny występ na długo pozostanie w pamięci widzów.

Piosenka "My Słowianie" utrzymana była w stylu dysko-polo i opowiadała o słowiańskich korzeniach Polaków. Donatan wraz z towarzyszącymi mu tancerkami zaprezentował się w ludowych strojach z elementami glamour. Całość wypadła bardzo widowiskowo i z pewnością zapadła w pamięć wszystkim fanom Eurowizji 2013.

Nie można też zapomnieć o Jurym Półfinałowym, czyli prestiżowym zespole jurorów, którzy oceniają występy podczas przesłuchań. W jego składzie znalazł się również Polak - Artur Orzech. Ten ceniony dziennikarz muzyczny i autor tekstów piosenek miał swój wkład w wyłonienie finalistów. Była to nobilitacja i wyróżnienie polskiego głosu w tym wydarzeniu.

Pomimo że Polska nie znalazła się w czołówce rankingu, udział Donatana i Artura Orzecha z pewnością stanowił ciekawy akcent rodzimych barw na muzycznej scenie Starego Kontynentu. Eurowizja 2016 z niecierpliwością czeka na kolejnych polskich reprezentantów, którzy zawalczą o główną nagrodę.

Czytaj więcej: Cytaty na zakończenie roku szkolnego - inspirujące sentencje na pożegnanie.

Kulisy przygotowań na Eurowizję 2013

Największa impreza muzyczna Europy wymaga miesięcy, a nawet lat solidnych przygotowań. Tak było i w przypadku 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w maju 2013 roku w Malmö. Zwycięska miejscowość i arena zostały ogłoszone już w lipcu 2012 roku przez Europejską Unię Nadawców.

Długo przed rozpoczęciem konkursu trwały przygotowania scenografii i oprawy wizualnej show. Projektanci postawili na minimalistyczny, ale efektowny design sceny. Głównym akcentem była ogromna, wspaniale oświetlona, obracająca się tarcza, na której wyświetlano różne wzory. Ten spektakularny element dodawał spektaklu każdemu występowi.

 • Oprócz projektowania sceny, równie istotne były sprawy techniczne i organizacyjne.
 • Dogrywano liczne próby, aby wszystko działało bez zarzutu w czasie na żywo.
 • Przygotowania trwały długie miesiące i angażowały setki ludzi za kulisami.
 • Łącznie do Malmö przyjechało około 13 tysięcy dziennikarzy, ekip technicznych i fanów Eurowizji.

Ogromnym wyzwaniem było również zorganizowanie noclegu i wyżywienia dla wszystkich gości. Miejscowe hotele i restauracje musiały przygotować się na napływ setek osób z całej Europy. Koordynacja tak dużego przedsięwzięcia logistycznego wymagała wysiłku i współpracy wielu służb.

Mimo ostatnich przygotowań i stresów, cała impreza przebiegła sprawnie. Po raz kolejny Eurowizja udowodniła, że jest wielkim, profesjonalnym show, które wymaga miesięcy ciężkiej pracy tysięcy ludzi. Dopiero świetna organizacja pozwoliła, by w czasie koncertów wszystko wyglądało perfekcyjnie i żeby widzowie mogli delektować się spektaklem na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Zdjęcie Eurowizja 2013: największe niespodzianki muzycznej gali Europy

Eurowizja 2013 w Malmö była pełna niespodzianek, kontrowersji i mocnych wrażeń. Chociaż wiele razy towarzyszyły jej skandale, to właśnie one sprawiły, że ta edycja zapisała się w pamięci widzów. Nie zabrakło też polskich akcentów – zarówno na scenie, jak i w jury. Przygotowania do tak ogromnego show wymagały miesięcy pracy setek osób. A już niedługo czas na kolejną, zapewne równie emocjonującą Eurowizję 2014!

Trudno wyobrazić sobie większą niespodzianką niż słynna "butterująca" Białorusinki czy kontrowersyjny występ Rumunów. Ale to pokazuje, jak wiele może się wydarzyć w trakcie tego prestiżowego konkursu muzycznego. Z niecierpliwością czekamy, co przyniosą następne edycje Eurowizji 2016 i kolejne lata. Jedno jest pewne – na nudę widzowie narzekać nie będą!

Najczęstsze pytania

Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 zaplanowano w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania zwyciężyła jako gospodarz zastępczy w 2023 roku, gdy Ukraina nie mogła zorganizować imprezy z powodu wojny. To po raz dziewiąty Eurowizja odbędzie się na Wyspach Brytyjskich.

Zwycięzcą 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku była Dania. Emmelie de Forest zwyciężyła piosenką "Only Teardrops", zdobywając 281 punktów w finale. Polska zajęła wówczas 14. miejsce, a naszym reprezentantem był Donatan z utworem "My Słowianie".

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych występów Eurowizji 2013 to "butterańska" białoruskiej wokalistki Alony Lanskoi. Na scenie nieoczekiwanie obcięła sobie włosy nożyczkami w trakcie piosenki "Solayoh". Ten prowokacyjny gest wzbudził oburzenie widzów i krytyków.

W 2014 roku Polskę na Eurowizji reprezentowali Cleo oraz Donatan i Cleo. Zajęli oni 14. miejsce w finale z utworem "My Słowianie - We Are Slavic". Na Eurowizji 2016 wystąpił Michał Szpak, zajmując 8. miejsce z piosenką "Color of Your Life".

Eurowizja od lat budzi kontrowersje ze względu na swój międzynarodowy charakter i ogromną popularność. Niektóre występy są oceniane jako zbyt prowokacyjne lub niesmaczne. Pojawia się też czasem krytyka dotycząca sfałszowanych głosów i upolitycznienia imprezy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Włoska restauracja Warszawa - najlepsze włoskie restauracje Warszawa
 2. Sabaton: nadchodzący koncert w Polsce - gdzie i kiedy zobaczyć?
 3. Jonas Brothers: koncert w Polsce, szczegóły - data i miejsce
 4. Beatles: sprawdź klasyki muzyki rockowej w nowym wydaniu
 5. Dyżurna Apteka Zielona Góra - Apteki Dyżurne w Zielonej Górze
Autor Łukasz Wojewódźki
Łukasz Wojewódźki

Jestem prezenterem radiowym z zamiłowania do nowych technologii. Testuję na blogu różne gadżety i aplikacje przydatne dla osób pracujących w radiu - mikrofony, oprogramowanie do montażu czy aplikacje do tworzenia podcastów. Dzielę się opiniami na temat ich funkcjonalności i przydatności w pracy radiowca. Opowiadam też o kulisach tworzenia audycji radiowych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły