Rozrywka

Dżem Wehikuł Czasu Tekst - Pamiętam dobrze ideał swój

Autor Klaudia Mazurek
Klaudia Mazurek23.12.20237 min.
Dżem Wehikuł Czasu Tekst - Pamiętam dobrze ideał swój

Dżem Wehikuł Czasu Tekst to jeden z najbardziej znanych i lubianych utworów legendarnej polskiej grupy Dżem. W warstwie tekstowej porusza uniwersalny temat przemijania, który od zawsze nurtował ludzkość. W nostalgiczny i melancholijny sposób przywołuje wspomnienia, ideały oraz marzenia z młodości, które niestety na zawsze pozostają w przeszłości.

Kluczowe wnioski:
 • Tekst piosenki porusza ponadczasowy temat przemijania.
 • Warstwa liryczna nawiązuje do utraconych ideałów młodości.
 • Nostalgiczny i melancholijny charakter utworu.
 • Uniwersalne przesłanie, z którym utożsamiać może się wielu.
 • Jeden z największych przebojów w dorobku grupy Dżem.

Dżem Wehikuł Czasu - Analiza idei utworu

Utwór "Dżem Wehikuł Czasu" to jeden z największych przebojów w dorobku legendarnej polskiej grupy Dżem. Tekst piosenki porusza ponadczasowy temat przemijania, który od zawsze nurtował ludzkość. W melancholijny i nostalgiczny sposób przywołuje on wspomnienia, marzenia i ideały z młodości, które bezpowrotnie odeszły w niepamięć.

Już w samym tytule pojawia się motyw podróży w czasie. Bohater liryczny zdaje sobie sprawę, że marzenia z przeszłości pozostały tylko wspomnieniami, do których może powracać jedynie myślami. Stąd pomysł na wehikuł czasu, który pozwoliłby mu na chwilę powrócić do utraconego świata młodości.

Tęsknota za idealizmem młodych lat

W tekście piosenki wybrzmiewa tęsknota za młodzieńczą naiwnością i idealizmem. Kiedyś świat wydawał się prosty, możliwy do zmieszczenia w czarno-białych barwach. Z upływem lat ów idealizm musiał ustąpić miejsca gorzkiej świadomości złożoności życia.

Młodość to czas, gdy - jak śpiewa Dżem - "świat był piękny bo czarny albo biały". W dojrzałości dostrzegamy już odcienie szarości. Stąd melancholijna refleksja nad utraconą niewinnością młodych lat.

Dżem o czasie i przemijaniu w utworze

"Dżem Wehikuł Czasu" to głęboko refleksyjna ballada o ulotności chwil i nieubłaganym upływie czasu. Zwrotki snują opowieść o minionych latach, kiedy to wszystko wydawało się prostsze i łatwiejsze. Z każdą kolejną zwrotką podmiot liryczny zdaje sobie sprawę z nieodwołalności upływającego czasu.

Przeszłość pozostaje już tylko we wspomnieniach, a teraźniejszość naznaczona jest goryczą doświadczeń i utraty złudzeń. Tekst piosenki ma więc wymiar głęboko egystencjalny i refleksyjny. Porusza uniwersalne kwestie przemijania, które dotyczą każdego z nas.

Nie cofnę czasu choćbym chciał,
Nie zmienię przeszłości wpływów gwiazd.

Podmiot liryczny zdaje sobie sprawę, że czas jest nieubłagany. Momentów z przeszłości nie da się powtórzyć ani cofnąć. Dlatego z melancholijną rezygnacją godzi się na utratę dawnych ideałów.

Czas jako nieubłagany przeciwnik

W wymowie tekstu istotną rolę odgrywa personifikacja czasu, który staje się nieubłaganym i potężnym przeciwnikiem człowieka. Z każdą mijającą chwilą nieodwołalnie oddala nas od wyidealizowanego świata młodości, pozostawiając jedynie wspomnienia.

Dlatego czas wydaje się okrutnym wrogiem, któremu ostatecznie i tak musimy się poddać. Taka personifikacja nadaje tekstowi mocny wydźwięk egzystencjalny i podkreśla tragiczną nieuchronność upływu lat.

Opis głównego motywu utworu Dżem

Kluczowym motywem w warstwie tekstowej "Dżemu Wehikuł Czasu" jest tęsknota za utraconą młodością i próba powrotu myślami do tamtych beztroskich lat. Młodość jawi się jako utopijny, idealny świat, z którego bohater liryczny został brutalnie wyrwany przez nieubłagany upływ czasu.

Stąd pomysł tytułowego wehikułu czasu, który pozwoliłby choć na chwilę powrócić do świata niespełnionych idei i marzeń. Jednak taki powrót okazuje się niemożliwy, dlatego pozostaje już tylko melancholijna zaduma nad przemijaniem i stratą dawnych ideałów.

 • Kluczowy motyw to tęsknota za młodością i beztroską.
 • Młodość jawi się jako utopijny, wręcz mityczny świat.
 • Czas nieubłaganie oddalił bohatera od tamtych idealnych lat.

Pamiętam dobrze ideał swój - o czym śpiewa Dżem - o czym śpiewa Dżem

Dżem Wehikuł Czasu Tekst - Pamiętam dobrze ideał swój

Słowa refrenu "Pamiętam dobrze ideał swój" wprost nawiązują do jednego z kluczowych motywów całego utworu - utraty ideałów oraz marzeń z młodości. Z upływem lat ów młodzieńczy idealizm musiał odejść w zapomnienie, ustępując miejsca gorzkim doświadczeniom.

Dlatego podmiot liryczny z sentymentem wspomina dawny świat wartości oraz wyidealizowanych wyobrażeń o życiu. Przywołuje je ze smutkiem, zdając sobie sprawę z ich ulotności oraz niemożności odzyskania tamtej niewinności i prostoty spojrzenia na rzeczywistość.

Idealizm młodości Zgorzkniały realizm dojrzałości
Marzenia i wyobrażenia o życiu Bolesne doświadczenie i deziluzja
Niewinność i prostota Złożoność i ciężar lat

Piękny tekst piosenki zespołu Dżem

"Dżem Wehikuł Czasu" to jeden z najpiękniejszych tekstów w repertuarze kultowej formacji. W warstwie lirycznej łączy wzruszającą melancholijną zadumę nad przemijaniem z refleksją nad utraconą niewinnością młodości.

Prosty, wręcz banalny w swej wymowie tekst nabiera głębi dzięki poruszaniu uniwersalnych i ponadczasowych tematów. Każdy słuchacz, bez względu na wiek, może utożsamić się z losem bohatera lirycznego i tęsknotą za minionym czasem.

Dlatego "Dżem Wehikuł Czasu" to jeden z największych klasyków w dorobku zespołu - wzruszający i refleksyjny zarazem. To piosenka, która na zawsze wpisała się w kanon polskiej muzyki rozrywkowej.

Prostota i głębia zarazem

Siła tego tekstu tkwi w połączeniu prostoty formy z głębią poruszanej problematyki egzystencjalnej. Z pozoru banalna opowieść o tęsknocie za młodością zyskuje wymiar uniwersalnej prawdy o kondycji człowieka.

Stąd "Dżem Wehikuł Czasu" może poruszać i wzruszać słuchaczy w każdym wieku. To jeden z niewielu tekstów piosenek, które na zawsze zapisały się w historii polskiej kultury popularnej.

Ideały młodości w twórczości grupy Dżem

Motyw młodzieńczego idealizmu oraz tęsknoty za utraconą młodością należy do częstych wątków w twórczości Dżemu. W tekstach wokalisty grupy, Ryszarda Riedla, często pojawia się rozliczenie z własnymi ideałami oraz marzeniami z przeszłości.

W utworach "Whisky", "Naiwne pytania" czy "Zaopiekuj się mną" również pobrzmiewają egzystencjalne motywy przemijania oraz niemożności powrotu do prostego, niewinnego świata młodości. Jest to zatem swoisty znak rozpoznawczy w warstwie lirycznej twórczości kultowego zespołu.

Podsumowanie

„Dżem Wehikuł Czasu” to kultowa ballada poruszająca ponadczasowy temat tęsknoty za utraconą młodością i jej ideałami. W warstwie tekstowej łączy melancholijną zadumę z refleksją nad ulotnością chwil i nieubłaganym upływem czasu, który bezpowrotnie oddalił bohatera lirycznego od świata niewinności i prostoty.

Kluczowe w wymowie tekstu jest przeciwstawienie młodzieńczego idealizmu oraz marzeń bolesnym doświadczeniom dorosłego życia, które brutalnie ograbiły podmiot liryczny z jego wyobrażeń. Dlatego z nostalgią wspomina on utracone ideały, śpiewając „Pamiętam dobrze ideał swój”.

Siła oddziaływania tej prostej i zarazem głębokiej ballady tkwi w poruszaniu uniwersalnych tematów, z którymi utożsamić się może każdy. Dzięki łączeniu wzruszenia z refleksją egzystencjalną, „Dżem Wehikuł Czasu” na stałe wpisał się do kanonu polskiej muzyki.

Jest to zarazem swoisty znak rozpoznawczy twórczości kultowego zespołu, w którego tekstach często pojawiają się motywy rozliczenia z ideałami oraz marzeniami z młodości. Tekst ballady może poruszać i wzruszać słuchaczy w każdym wieku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Włoska restauracja Warszawa - najlepsze włoskie restauracje Warszawa
 2. Sabaton: nadchodzący koncert w Polsce - gdzie i kiedy zobaczyć?
 3. Jonas Brothers: koncert w Polsce, szczegóły - data i miejsce
 4. Beatles: sprawdź klasyki muzyki rockowej w nowym wydaniu
 5. Dyżurna Apteka Zielona Góra - Apteki Dyżurne w Zielonej Górze
Autor Klaudia Mazurek
Klaudia Mazurek

Jestem dziennikarką radiową z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w tworzeniu reportaży społecznych i wywiadów z ciekawymi ludźmi. Na blogu dzielę się kulisami pracy dziennikarza radiowego - jak przygotowywać wywiady, montować reportaż czy pracować z gośćmi na antenie. Opowiadam też o najciekawszych projektach, przy których miałam okazję pracować.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły