Wybierając się na rodzinne wczasy trudno wyobrazić sobie sytuacje, by nie zabrać ze sobą swojego dziecka - w końcu cały urok wakacji polega właśnie na tym, by ten wolny czas spędzić we wspaniałej atmosferze, nowym i ciekawy miejscu oraz właśnie w otoczeniu najbliższych osób. Wybierając się na wakacje z małym dzieckiem musimy zdawać sobie sprawę, że biura turystyczne i pośrednicy turystyczni bardzo często oferują specjalne zniżki dla małych dzieci. Może zdarzyć się tak, że zniżki w pierwszy momencie są przed nami ukrywane, jednak warto być dociekliwym!

Jak sprawdzić, czy nasza oferta wakacyjna przewiduje zniżkę dla dziecka?

Profesjonalne i renomowane biura podróży na pewno będą się chwalić ofertami rodzinnymi, w których przewidziane są zniżki dla dzieci. W tym momencie takie oferty to dla poważnych biur podróży norma, pewnie standard, którego trzeba się trzymać. Oferty wczasowe np. z Albanii na wyspę Korfu z małymi dziećmi różnią się przede wszystkim zniżkami, które zależą od wieku naszego dziecka. Zdarza się również, że aby móc skorzystać z oferty promocyjnej wycieczka rodzinna musi obejmować więcej niż 3 osoby (zostać wykupiona dla min. trzech osób).

Standardowe oferty wakacji z małym dzieckiem uwzględniają...

... przede wszystkim zniżki cen dla dzieci z odpowiedniego przedziału wiekowego. I tak jeżeli nasze dziecko nie przekroczyło 2. roku życia prawdopodobnie rodzice będą zwolnienie z opłaty za bilet lotniczy (w przypadku wakacji uwzględniających podróż samolotem), aczkolwiek dalej będzie obowiązywać opłata lotniskowa za dziecko. W większość ofert wakacji z małym dzieckiem poniżej drugiego roku życia nie zapłacimy również za zakwaterowanie w hotelu naszego dziecka. W kwestii bagażu w czasie podróży dziecko traktowane jest na podobnych zasadach co osoba pełnoletnia, znaczy się: 1. Dziecku do drugiego roku życia przysługuje bagaż o wadze do 15 kilogramów. 2. Dziecko w przedziale wiekowym 2-16 lat może zabrać ze sobą bagaż o standardowej wadze, czyli do 20 kilogramów.

Kobiety w ciąży - ubezpieczenie podróży

Kobiety w ciąży maja nieco bardziej utrudnioną sytuację jeżeli chodzi o zagraniczne wakacje (związane z podróżowaniem samolotem) - w przypadku ciąży do 26 tygodnia kobiety mogą spokojnie latać samolotem, przy jednoczesny zachowaniu ubezpieczenia. Inaczej wygląda sytuacja kobiet w nieco bardziej zaawansowanej ciąży (od 26 tygodnia do 35 tygodnia) - tutaj aby uzyskać ubezpieczenie kobieta w ciąży musi okazać specjalne zaświadczenie od lekarza stwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań związanych z podróżowaniem samolotem. Dla kobiet w ciąży powyżej 35 tygodnia niestety nie ma możliwości uzyskania ubezpieczenia. Warto jest wcześniej dowiedzieć się jakie możliwości zapewnia nam konkretne biuro turystyczne, jeżeli chodzi o wczasy z małym dzieckiem. Czasami rozbieżności w dwóch podobnych ofertach różnych biur podróży mogą okazać się bardzo duże, tak jak na przykład korfu wycieczki lokalne.