Zęby powinny być wizytówką każdego człowieka. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo zapobiega chorobom zębów i przyzębia. Jednak nawet najzdrowsze zęby są niczym, gdy są krzywe. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji wydaje się być ortodoncja.

Czym zajmuje się ortodonta?
Lekarz ortodonta to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i korygowaniem wad zgryzu. Do tego celu najczęściej wykorzystuje specjalnie przygotowane aparaty ortodontyczne, które noszone są przez pacjentów. Wśród dostępnych modeli aparatów wyróżnić można:
- aparaty ruchome, zdejmowane (składają się z akrylowej płytki, drutu, śruby i spręży),
- aparaty typu clear aligner (wykonane z przezroczystych nakładek),
- aparaty stałe (składają się z zamków, ligatur i łuków).

Dobór odpowiedniego aparatu

Dostosowanie aparatu do zgryzu pacjenta odbywa się poprzez wcześniejszą diagnozę. Wybór rodzaju aparatu jest też decyzją pacjenta. Po wybraniu konkretnego typu aparatu, ortodonta wykonuje odlewy szczęki i wykonuje indywidualny aparat. Warto wiedzieć, że ortodonta dla dzieci w wieku do 12 lat jest refundowany. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca jedynie kosztów zakładania aparatów stałych. Dzieci, które ukończyły 13. rok życia muszą płacić za wszystkie wizyty w gabinecie ortodontycznym. Stąd też do ortodonty zazwyczaj trafiają dzieci w wieku 8-12 lat, które kierowane są do tego specjalisty przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa czy szkolnego logopedę. Wielokrotnie dochodzi także do sytuacji, gdy decyzję o wizycie u ortodonty samodzielnie podejmują rodzice dzieci.