Wiele się słyszy o oprogramowaniu OEE w czasie rzeczywistym w tych dniach, i nie bez powodu. Producenci w wielu różnych branżach, od małych firm do firm z listy Fortune 500, znajdują lepsze sposoby śledzenia efektywności OEE i wszystkich urządzeń poprzez identyfikację i automatyzację oprogramowania do monitorowania obrabiarek do śledzenia produktywności warsztatu.

Oprogramowanie do monitorowania OEE z https://operatorsystems.pl/ to potężna i innowacyjna technologia zaprojektowana w celu rozwiązania niektórych z najbardziej istotnych wyzwań stojących przed firmami produkcyjnymi. Oprogramowanie OEE ułatwia śledzenie, monitorowanie i analizowanie efektywności wszystkich urządzeń OEE za pomocą urządzeń z obsługą IIoT. Oprogramowanie wykracza poza analizę wydajności maszyn; zapewnia kompleksowy wgląd w działanie konkretnych linii, partii i zmian, aby pomóc Ci zauważyć nieefektywności i określić, gdzie się wyróżniasz.

Wiele zakładów produkcyjnych wykorzystuje kluczowe wskaźniki (KP) do śledzenia postępów w osiąganiu swoich celów. Te KPI mogą być konfigurowane, alarmowane i analizowane w celu zapewnienia maksymalnej produkcji w Twojej produkcji. Oprogramowanie OEE Overall Equipment Effectiveness przechwytuje pomiary dostępności maszyn, przepustowości i jakości i przekształca je w wartości, które oceniają wydajność produkcji.

W produkcji i biznesie, parametry mogą być połączone z kluczowymi wskaźnikami wydajności (KPI), aby uprościć monitorowanie złożonych funkcji. Pozwala to na pełną ocenę wydajności każdego urządzenia na linii produkcyjnej. Najlepsze praktyki standaryzują parametry i metryki w całej operacji, umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji produkcyjnych i wspierają ciągłe doskonalenie.

Monitoruj wynik OEE swoich maszyn w czasie rzeczywistym za pomocą Andon System XL Productivity Appliance. Przykłady przechwyconych danych obejmują czas przestoju, prędkość licznika i dane kontekstowe. System ten pomaga wdrożyć cykl ciągłego doskonalenia dla Państwa firmy poprzez pomoc w pomiarze efektywności sprzętu, określeniu stosunku czasu produkcji do planowanego czasu produkcji oraz pomiarze czasu straconego.

OEE jest metodą pomiaru potencjału poprawy procesów produkcyjnych. Aby obliczyć OEE dla pojedynczej maszyny, musisz znać dostępność, wydajność i jakość. Całkowita efektywność wyposażenia (OEE) jest miarą wydajności stosowaną do monitorowania skutecznego doskonalenia procesu lub obszaru maszyny.

Producenci uważają efektywność całkowitą sprzętu (OEE) za jedną z najważniejszych miar pomiaru wydajności maszyn i urządzeń przemysłowych. OEE z porównuje wydajność maszyny z https://operatorsystems.pl/nasza-platforma/oee-monitorowanie-efektywnosci/ jej względną wydajnością, dając w rezultacie wynik specyficzny dla planu działania. OEE jest KPI (zobacz co to znaczy), który reprezentuje ogólną produktywność maszyny w produkcji.

Deska rozdzielcza OEE jest narzędziem widoczności produkcji, które ujawnia opinii publicznej w formie wizualnej całkowitą wydajność sprzętu (OEE) w czasie rzeczywistym. Z odpowiednimi informacjami i ustawieniami w oprogramowaniu OEE, obliczenia mogą być wykonane i uzupełnione w gotowy raport używany do widoczności produkcji w celu śledzenia procesów produkcyjnych i wykonywania głębszych analiz w celu identyfikacji trendów i wąskich gardeł. Tablica operacyjna agreguje obliczenia OEE z hali fabrycznej i dostarcza istotnych analiz dotyczących przestojów, wydajności pierwszego przejścia i monitorowania w celu poprawy wydajności operacji.

Wynik OEE równy 100 oznacza, że możesz produkować najlepsze części tak szybko, jak to możliwe, bez zatrzymywania się w najbliższym czasie. OEA na poziomie 40 jest powszechne wśród firm produkcyjnych, które dopiero zaczynają monitorować i poprawiać swoją wydajność produkcji. Wartość OSE na poziomie 60 jest typowa dla producentów i wskazuje, że istnieje możliwość poprawy.

Aby uzyskać dokładniejsze pomiary OEE, podstawowymi czynnikami są dostępność, wydajność i jakość automatycznego zbierania danych. Najlepsze oprogramowanie OEE wykracza poza zautomatyzowane pomiary OEE i zapewnia narzędzia do zrozumienia i wyeliminowania podstawowych strat produkcyjnych, takich jak przestoje, utrata prędkości i złom. Analiza wymiarowa, taka jak części, zespół i warstwa jest łatwiejsza dzięki oprogramowaniu OEE, które zapewnia głębsze zrozumienie danych OEE.

Metryką powiązaną z OEE jest TEEP (Total Effective Equipment Performance), która zapewnia wgląd w rzeczywistą wydajność operacji produkcyjnych. Z drugiej strony, TEEP może również ukrywać niewykorzystane moce produkcyjne w Państwa zakładzie produkcyjnym, gdzie maksymalna ilość dodatkowej produkcji mogłaby zostać odblokowana bez inwestycji kapitałowych.