Nieduże kamery można zauważyć w bardzo wielu miejscach. Śledzą one kroki klientów w różnych sklepach, pracowników z zakładach przemysłowych, a także przechodniów na ulicach dużych miast. Nie da się ukryć, że systemy monitoringu mają naprawdę szerokie zastosowanie.


Telewizja przemysłowa, jak sama nazwa wskazuje – była początkowo w bardzo dużym stopniu wykorzystywana w różnych zakładach produkcyjnych. Najważniejszych zadaniem takiego rozwiązania jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w czasie wykonywania różnych obowiązków. Jedną z najważniejszych cech tego typu systemu jest możliwość obserwowania wielu pomieszczeń jednocześnie na żywo. To rozwiązanie pozwala przede wszystkim na bardzo szybkie reagowanie w przypadku wystąpienie różnych zagrożeń.


Kamery to praktycznie standardowe rozwiązanie w wielu sklepach – w takich miejscach obserwuje się pomieszczenie na żywo. Kamery mogą dyskretnie śledzić kroki klientów i pozwalają na łatwe wykrywanie kradzieży. Oczywiście przeciwnicy takiego rozwiązania mogą powiedzieć, że ilość kradzieży w sklepach jest stosunkowo nieduża. Dzieje się tak głównie dlatego, że kamery oraz dobra ochrona bardzo skutecznie zniechęcają do wynoszenia różnych produktów bez płacenia.


Coraz częściej telewizja przemysłowa stosowana jest także na prywatnych posesjach – osoby, które posiadają większy majątek, często obawiają się włamania. Zainwestowanie w zamontowanie kilku kamer nie jest bardzo dużym wydatkiem, a skutecznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Na pewno nie zlikwiduje to całkowicie zagrożenia, jednak posesja z monitoringiem skutecznie odstraszy:


  • rabusi
  • wandali
  • włamywaczy


Kamery monitoringu można także coraz częściej znaleźć na ulicach miast – w dużych aglomeracjach, takich jak Kraków, jest to standardowym środkiem zapewniającym większy poziom bezpieczeństwa. Podobnie tak jak w przypadku sklepów, głównym zadaniem takiego systemu jest przede wszystkim odstraszanie potencjalnych przestępców, ponieważ nagrywanie obrazu znacznie ułatwia wykrywanie sprawców różnych wykroczeń oraz przestępstw.


Oczywiście system termowizyjnych kamer można znaleźć także w wielu innych miejscach – takich jak galerie handlowe oraz budynki użyteczności publicznej. Ponieważ zainstalowanie takiego systemu, podobnie jak montaż anten, nie należy obecnie do bardzo dużych wydatków, kamery termowizyjne pojawiają się także w niedużych firmach i coraz częściej stanowią element systemów ochrony zdrowia.


Telewizja przemysłowa pozwala na monitorowanie różnych pomieszczeń na żywo – a także na zapisywanie obrazu na różnego rodzaju nośnikach. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które nadaje się do wykorzystania w różnych lokalizacjach i ma ogromne znaczenie dla zwiększania bezpieczeństwa oraz dla skutecznego zapobiegania różnym przestępcom. Ponieważ takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, a także łatwo dostępne, warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem w przedsiębiorstwie, a takę we własnym domu. Jest to pewna inwestycja, ale może przynieść wymierne korzyści w dłuższej perspektywie czasu.