Filtrowanie wody jest sposobem na uzdatnienie jej do spożycia. O ile ta dopowadzona do miejskich osiedli jest już oczyszczona z nieprzyjaznyc substancji, o tyle w wielu innych przypadkach filtrowanie jes koniecznością. Z drugiej strony jednak, jest to dobry sposób na poprawienie smaku wody, I staje się coraz popularniejsze.


W wielu przypadkach, ludzie korzystają z takich rozwiązań dla poprawy smaku wody, jej nieprzyjemnego zapachu, lub gdy woda jest pobierana z własnego, często też niepewnego, ujęcia. Obecnie istnieje wiele sposobów na przygotowanie wody do spożycia.


Najbardziej oczywistym, jak I wciąż najpopularniejszym sposobem jest stosowanie filtrów mechanicznych. Służą one głównie do zatrzymania w cząstek stałych, takich jak piasek, zawiesiny czy rdza. Proces ten jest stosunkowo prosty – elementy te przechodzą przez gruba warstwę filtrującą, stąd też konieczne jest regularne wymienianie wkładów filtrujących. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów takich produktów. Zaczynając od filtrów z wymiennymi wkładami na przykład z włókniny polipropyenowej lub sznurkowej, poprzez takie, które można płukać, aż po filtry węglowe. Te ostatnie charakteryzują się wysokimi właściwościami chłonącymi węglaaktywneego. Dzięki temu sa w stanie poprawić smak wody, jej woń a także wszelkie przebarwienia. Filtry mechaniczne są zwykle stosowane jako pierwszy krok w procesie uzdatnienia wody do spożycia.


Najdoskonalszym obecnie sposobem oczyszczania wody jest stosowanie filtrów odwróconej osmozy. Proces ten, polegający na poprowadzenie wody przez specjalną membrane półprzepuszczalną, usuwa z niej niekorzystne pierwiastki oraz mikrocząsteczki o wymiarach nawet do 0,001 mikrometra. Z powodu częstego usuwania z wody soli I korzystnych pierwiastków, zwykle równolegle z takimi filtrami montuje się także mineralizator.


Kolejnym ze sposobów chemicznego uzdatnienia wody do spożycia jest zastosowanie filtrów odżelaziąjących oraz odmanganiających. Mają one za zadanie utlenienie związków żelaza I manganu, które nastepnie osadzają się na warstwach filtrujących, zwykle kwarcowych lub dolomitowych. Sposoby takie często znajduja użycie w gospodarstwach ze studniami, gdzie woda pobierana jest z dużych głębokości.


Niezwykle popularnym dziś produktem służącym do poprawienia jakości wody jest dzbanek filtrujący. Działanie takiego dzbanka jest bardzo proste I opiera się na przepuszczenia wody kranowej przez specjalny, wymienialny filtr odwróconej osmozy - tutaj zdobędziesz więcej informacji o działaniu osmozy. Jest on wymieniany zależnie od jego zużycia, zwykle co dwa do czerech tygodni. Jest to niezawodny sposób na dokładne oczyszczenie wody pitnej ze związków organicznych czy rdzy, jak również poprawienie jej smaku I zapachu.


Rynek oferuje obecnie szeroki wybór rodzajów takich dzbanków, różnia się one wielkością, rodzajami I żywotnością filtrów, jak I kształtem. Popularnośc zdobyły już również podręczne butelki filtrujące.


Filtrowanie wody jest ważne nie tylko dla poprawienia jej jakości, smaku czy zapachu. Inna ważną kwestią jest ochrona sprzętów AGD, uzywających wodę pobieraną z sieci, takich jak pralki czy zmywarki. W celu ich ochrony stosuje się zmiękczacze wody, które eliminują osadzanie się kamienia na sprzętach domowych czy instalacjach.