Choroba Leśniowskiego-Crohna zaliczana jest do nieswoistych chorób zapalnych jelit i może dotyczyć każdego odcinka układu pokarmowego - począwszy od jamy ustnej aż do odbytu.

Choroba Leśniowskiego-Crohna i jej główne objawy

Nieswoiste zapalenie jelit to bardzo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, która najczęściej atakuje kobiety pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Ogniskiem stanu zapalnego w większości, bo aż u 40-50% chorych znajduje się w jelicie krętym, czyli w końcowym odcinku jelita cienkiego. Do najczęstszych objawów choroby należy zaliczyć:
- bóle brzucha (zwykle z prawej strony, na wysokości biodra, co bardzo często mylnie jest uznawane za zapalenie wyrostka robaczkowego),
- wzdęcia,
- utratę masy ciała,
- osłabienie i stany gorączkowe,
- ropienie okołoodbytnicze,
- szczeliny odbytu.


Poza tym w przebiegu choroby powstają przetoki pomiędzy jelitem a skórą lub pęcherzem moczowym czy pochwą u kobiet. Może również dochodzić do stanów zapalnych w innych częściach organizmu. Pojawiają się np. powikłania skórne (rumień guzowaty), zapalenie stawów, zapalenie tęczówki, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie naczyń, zmiany zakrzepowo- zatorowe.

Wrzodziejące Zapalenie Jelita i jego najczęstsze przyczyny

Lekarze specjaliście nie potrafią do końca wykazać, co jest bezpośrednią przyczyną tej choroby. Można jednak stwierdzić, że niektóre ludzkie zachowania i predyspozycje w dużej mierze mogą powodować jej powstanie. Do takich zachowań zaliczyć można: palenie papierosów, stosowanie antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych czy stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Choroba może mieć również podłoże genetyczne - zapadają na nią najczęściej te osoby, których bliscy krewni cierpią na zapalenie jelit.