Nasz rynek nieruchomości, jeśli chodzi na przykład o działki budowlane, jest całkiem bogaty – bieżących ofert w obecnym czasie jest grubo ponad pół miliona. Przybywają na rynek wciąż nowe oferty, ponadto coraz więcej jest działek, które nie posiadają wprawdzie statusu budowlanego, jednak jest na nich możliwa budowa domów mieszkalnych jednorodzinnych – są to działki siedliskowe.

Stanowią dość ciekawą ofertę dla osób, które marzą o posiadaniu relatywnie dużej posesji wokół domu, mieszkanie w środowisku wiejskim, a jednocześnie nie za bardzo posiadają odpowiedniej wysokości fundusze, by móc pozwolić sobie na zakup tak dużej działki budowlanej – ponieważ tu ceny są o wiele wyższe.

Właściciele działek rolnych starają się wydzielić jak najwięcej tego rodzaju działek z posiadanego kawałka ziemi, a jednocześnie stwarzać odpowiednie warunki dla uzyskiwania możliwości zabudowy siedliskowej tych terenów, bowiem ceny działek siedliskowych są wprawdzie dużo niższe niż tych budowlanych, jednak z kolei są kilkukrotnie droższe niż ziemia rolna, z której przecież powstają właśnie tego rodzaju działki siedliskowe.

Najważniejszym czynnikiem, który umożliwia uzyskanie na takiej działce rolnej możliwości uzyskania zezwolenia na zabudowę mieszkalna, jest wykazanie tak zwanego dobrego sąsiedztwa – na działce sąsiadującej powinien znajdować się dom mieszkalny lub też budowa takiego domu powinna być już rozpoczęta.