Co to jest aparat stały?

Podstawowy aparat na zęby stały składa się z zamków ortodontycznych przyklejonych do zębów, łuku umieszczonego w szczelinach zamków oraz ligatur dowiązujących łuk do zamków. Zamki przyklejone są do zębów na czas leczenia w sposób stały, pozostałe elementy są wymieniane podczas wizyt kontrolnych. Aparat stały może być uzupełniony dodatkowymi elementami, np. przerzut podniebienny, quadhelix czy hyrax.

Czy leczenie aparatem ortodontycznym boli?

Na początku leczenia pacjent może odczuwać dyskomfort związany z nowym elementem w jamie ustnej. Najczęściej są to otarcia błony śluzowej warg, policzków, języka, związane z drażniącym działaniem zamków ortodontycznych, gojące się w przeciągu kilku dni. Samoistne bóle zębów występują rzadko, zwykle pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe podczas szczotkowania zębów, podczas jedzenia twardych pokarmów, trwające około 2-3 tygodni. Aby ułatwić pacjentowi przyzwyczajenie się do nowych warunków w jamie ustnej montaż aparatu podzielony jest na etapy. Im dłużej trwa leczenie tym dolegliwości bólowe są mniej odczuwalne. Zwykle bezpośrednio po wizytach kontrolnych mogą się nasilać.

Czy w czasie leczenia aparatem stałym konieczna jest specjalna dieta?

Zaleca się nie spożywać pokarmów twardych ze względu na czasowe dolegliwości bólowe podczas nagryzania i ryzyko uszkodzenia aparatu. Pokarmy kleiste mogą być trudne do usunięcia z elementów aparatu. Należy ograniczyć spożywanie wszelkich słodyczy ze względu na ryzyko próchnicy. Potrawy bardzo gorące, ostre czy kwaśne mogą powodować uczucie pieczenia podrażnionego aparatem nabłonka. Produkty włókniste - mięsa, niektóre owoce (mango)mogą być trudne do usunięcia. Bułki, kolby kukurydzy, całe marchewki czy jabłka podczas odgryzania mogą uszkodzić aparat. Tu zalecamy krojenie niektórych potraw na kawałki. Zalecamy wyeliminować z diety: paluszki, chipsy, chrupki, ziarna w pieczywie, twarde skórki, cukierki toffi, batony, lizaki. Guma do żucia - żuć ostrożnie, może zaczepiać się o elementy aparatu.

Jakie są zalecenia lekarskie podczas leczenia aparatem stałym?

Najważniejsza jest dbałość o higienę zębów wokół aparatu. Zęby należy czyścić po każdym posiłku. Zaniedbania higieniczne mogą doprowadzić w krótkim czasie do próchnicy zębów wokół zamków czy zapalenia dziąseł. Zła higiena utrudnia leczenie ortodontyczne i może być wskazaniem do wcześniejszego zdjęcia aparatu. Przestrzeganie właściwej diety zmniejsza ilość awarii aparatu. Do innych zaleceń należą regularne zgłaszanie się na wizyty. Ułatwia to kontrolę leczenia i zapobiega niepożądanym przesunięciom zębów. Większość pacjentów w czasie leczenia ma zalecone stosowanie wyciągów mięszyszczękowych. Regularne i właściwe ich noszenie zwięsza szansę na powodzenie leczenia.

Co to są wyciągi elastyczne?

To lateksowe bądź, w przypadku uczuleń, bezlateksowe gumeczki o różnych średnicach (około 0,5-1 cm), rozpinane pomiędzy górnym i dolnym łukiem zębowym, które pacjent w czasie leczenia aparatem stałym sam zakłada i zdejmuje. Wyciągi zaczepia się o haczyki zamka lub o haczyki tzw. Kobayashi wykonane przez lekarza. Czas noszenia wyciągów jest określony przez lekarza dentystę. Pacjent dostaje zapas wyciągów, które należy zmieniać według zaleceń lekarza, wystarczający do następnej wizyty kontrolnej. Przy całodobowym noszeniu wyciągi zdejmuje się na czas posiłków i czyszczenia zębów. Sposób i miejsce umieszczania wyciągów jest omawiany z pacjentem. Pacjent ma możliwość przećwiczenia samodzielnego zakładania i zdejmowania wyciągów. Wyciągi zakłada się palcami lub z użyciem specjalnego nakładacza. Pacjenci są proszeni o przychodzenie na wizyty z założonymi wyciągami.

Jak dbać o higienę z aparatem stałym?

Dentyści zalecają czyszczenie zębów po każdym posiłku. W celu usunięcia widocznych resztek jedzenia należy kilka razy przepłukać jamę ustną, można też zastosować wykałaczki, aby usunąć resztki pokarmowe spod łuku. Ponieważ higiena jest utrudniona zaleca się stosowanie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych. Do czyszczenia zębów stosujemy pastę i płyn do płukania zalecone przez lekarza. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używamy szczoteczek międzyzębowych o różnych kształtach i rozmiarach dobranych przez lekarza. Do oczyszczania punktów stycznych pomiędzy zębami stosujemy nici dentystyczne z fluorem. Na koniec dodatkowo oczyszczamy język specjalną szczoteczką do czyszczenia języka.

Co to jest retencja?

Po zakończeniu leczenia aktywnego konieczny jest etap retencji, aby utrzymać osiągnięte wyniki leczenia. Rodzaj zastosowanej retencji zależy od wielu czynników. Stosuje się retencję stałą lub ruchomą. Retainer stały to drut lub pasmo włókna szklanego przyklejane od strony języka na dolne (lub górne) zęby przednie. Aparaty retencyjne ruchome: płytki akrylowe, przezroczyste nakładki, aktywatory, pozycjonery. Pacjent otrzymuje je w ciągu doby od zdjęcia aparatu stałego. Powinny być noszone przez określony czas w ciągu doby i od zakończenia leczenia. Retencję stosuje się tak długo jak długo chcemy zachować optymalny wynik leczenia.