Portal informacyjny


Aktualności, sensacje, porady

Trzecie zęby - nie tylko dla osób starszych

Trzecie zęby - nie tylko dla osób starszych

Tak zwane trzecie zęby, czyli po prostu protezy stomatologiczne, zazwyczaj kojarzą się ze starszymi osobami. Tymczasem także ludzie młodzi coraz częściej są zmuszeni to korzystania z takich rozwiązań. Na szczęście nowoczesna protetyka stomatologiczna oferuje bardzo dużo różnych możliwości.


Na rynku dostępna jest szeroka grama produktów protetycznych, w tym protezy, korony, mosty oraz inne. Dzięki wykorzystaniu tych rozwiązań, można nie tylko uzupełnić braki, ale także odtworzyć wygląd uzębienia. Współczesne protezy doskonale maskują brak naturalnych zębów, pozwalają stworzyć naturalny efekt, dlatego zapewniają nie tylko wygodę, ale także duży komfort psychiczny. Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u stomatologa. Dentysta oceni stan uzębienia i pomoże w znalezieniu najlepszej metody w przypadku danego pacjenta.


Chociaż dla wielu osób trzecie zęby to raczej krępujący temat, warto w nie zainwestować niezależnie od wieku. Przełoży się to na wiele korzyści, zarówno praktycznych, estetycznych i zdrowotnych. Jeżeli mieszkasz we Wieliczce, sprawdź ofertę gabinetu dentystycznego dentysta-wieliczka.pl

Promieniowanie niebieskie - szkodliwe dla oczu

Promieniowanie niebieskie - szkodliwe dla oczu

Każdego dnia nasz wzrok jest intensywnie eksploatowany, narażany na uszkodzenia, nadwyrężany. Nie wszystkich rzeczy jesteśmy w stanie uniknąć, otaczająca nas technologia stała się częścią naszego życia, a wraz z nią pojawiły się kolejne zagrożenia.

Otaczająca nas siła
Głównym, szkodliwym elementem jest promieniowanie niebieskie, wytwarzane przez wszelkiego rodzaju monitory i ekrany. Praktycznie rzeczą niemożliwą jest ich ominięcie, z komputerów czy smartfonów korzystamy na co dzień zarówno w pracy, jak i w domu. Światło niebieskie, które jest wysyłane przez monitory ledowe, szkodzi naszym oczom aż piętnastokrotnie bardziej, niż inne odbiorniki. Nasze oczy nie są w stanie samodzielnie obronić się przed falami, potrzebują ochrony, jaką dają nowoczesne soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi. Powłoka niebieska sprawia, że szkodliwe światło odbija się od niej, tym samym nie pozwalając, by dotarło ono do oka.

Catering firmowy - rozwój usług gastronomicznych dedykowanych przedsiębiorstwom

Catering firmowy - rozwój usług gastronomicznych dedykowanych przedsiębiorstwom

Kult gotowania i celebrowania posiłków opanował już niemal każdą dziedzinę życia. Jedzenie nie jest już związane wyłącznie z domem, a coraz częściej przenosi się na sfery rozrywkowe czy biznesowe. W tych ostatnich standardem są już konferencje z niebanalnym wyżywieniem, negocjacje z kontrahentami w eleganckich lokalach, organizowanie pracownikom zabaw okraszonych dobrymi potrawami i napojami.

Na szczęście rynek usług gastronomicznych, zwłaszcza w większych miastach, szybko dostosował się do nowych oczekiwań klienta firmowego. Catering obejmuje obecnie usługi tak różnorodne, że dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych niemal każdego klienta. Prawie każda restauracja w Krakowie trudni się dziś przygotowaniem przekąsek czy pełnoprawnych dań na firmowe uroczystości. Z przedstawicieli przedsiębiorstw zdejmuje to ciężar samodzielnej organizacji poczęstunku, obniżając przy tym koszty szkolenia, konferencji czy wyjazdu integracyjnego. Zlecenie zapewnienia wyżywienia konkretnemu lokalowi gwarantuje też odpowiednią jakość zamówionych produktów, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy restauracje w Krakowie PodAniołami cieszącą się największą renomą.


Kilka słów o jakości gabinetów dentystycznych

Kilka słów o jakości gabinetów dentystycznych

Powszechnie uważa się, że zawód lekarza przynosi bardzo wysokie zarobki. Dentysta natomiast nawet wśród lekarzy wyróżnia się dochodami. Czy tak jest istotnie? Rzeczywiście, trudno zobaczyć lekarza choćby w starym i kiepskiej jakości samochodzie. Bogactwo lekarzy często wywołuje ludzką zawiść, jednak bynajmniej do tego zawodu nie garną się tłumy. Część ludzi zapewne odstrasza perspektywa długich, trudnych i wyczerpujących studiów medycznych. Innych odstręczają trudności z odbyciem wymaganej praktyki i uzyskaniem odpowiedniej posady. Mało ludzi uzmysławia sobie także, że aby nieźle zarobić, lekarz musi zainwestować w swoje narzędzia pracy. Szczególne wydatki ponoszą tutaj właśnie dentyści, zwłaszcza mający swe gabinety w większych miastach, jak na przykład DENTestetica.pl - Dentysta Kraków.

Muszą się oni bowiem liczyć z silną konkurencją swych kolegów po fachu, stąd też wyposażenie gabinetu musi być bogatsze, a jakość obsługi wyższa, niż u dentysty na prowincji. Trudno ocenić dokładnie, jaką wartość posiada w pełni wyposażony gabinet dentystyczny . Jednak cena wyposażenia, jakie musi posiadać gabinet dentystyczny w mniejszym mieście, jest zapewne mimo wszystko zbliżona i sięga na pewno wielu tysięcy złotych. Jakie spośród naszych oczekiwań powinien spełniać gabinet dentystyczny ? Przede wszystkim powinniśmy poczuć się w nim bezpiecznie. Chodzi tutaj głównie o ochronę przed bólem, którą powinniśmy mieć zapewnioną w każdym momencie zabiegu. Ważny jest też nasz komfort, na przykład odnośnie przemywania ust. Ważne jest także to, co się dzieje przed gabinetem.

Powinniśmy być umówieni na konkretną godzinę i nie oczekiwać zbyt długo na zabieg, ponieważ wtedy rośnie u nas zdenerwowanie. Jeśli już musimy jakiś czas poczekać, gdyż „męki” poprzedniej osoby przedłużają się, to powinniśmy mieć do dyspozycji wygodne miejsce do oczekiwania oraz prasę do przeglądania i czytania, gdyż jest to świetna metoda na oderwanie myśli i zrelaksowanie się przed zabiegiem.


Jak pomóc swojemu dziecku podczas rozwodu swoich rodziców?

Jak pomóc swojemu dziecku podczas rozwodu swoich rodziców?


1. Dziecko może odczuwać strach i niepokój w obliczu rozwodu.


Jeśli dziecko jest zbyt małe by świadomie doświadczać rozwodu zaakceptowanie całej sytuacji może być o wiele łatwiejsze. Poważniejsze problemy emocjonalne mogą wystąpić w przypadku nastolatków i młodzieży. Lęk o przyszłość, poczucie wstydu przed reakcją rówieśników czy wręcz poczucie winy i branie na siebie odpowiedzialności za rozstanie rodziców mogą skutkować zaniżoną samooceną, utratą wiary w sens i wartość rodziny czy zachowaniami autodestrukcyjnymi.


       2. Dziecko może czuć się rozdarte między rodzicami.


Dziecko może mieć wrażenie, że musi wybierać, określić kogo kocha bardziej. Rodzice sami mogą wzmacniać to wrażenie manipulując dzieckiem dla własnych potrzeb. Często bywa tak, że jedna ze stron czuje się bardziej skrzywdzona. Rodzi się w niej frustracja, która może skłaniać do przekonywania dziecka np. że „tatuś Cię nie kocha tak jak mamusia” czy „twoja matka to jędza”. To niesłychanie obciążające przekazy. Dziecko słysząc podobne treści czuje się zagubione, bo padają one z ust kochanego przez nie autorytetu w stosunku do równie ważnej osoby. Wywołuje to dysonans poznawczy który może skutkować ogólną nieufnością wobec ludzi, czy wręcz cynizmem w odniesieniu do wartości które okazały się być fałszywe.


Kilka rad jak uchronić dziecko przed negatywnymi skutkami rozwodu:


       1. Staraj się być krytyczny w wyborze przekazu kierowanego do dziecka.


Pamiętaj, że każde dziecko inaczej reaguje na rozwód. Wiele zależy od tego jak bardzo rodzice angażowali dziecko w swoje rozstanie. Najbardziej destrukcyjne dla psychiki dziecka jest wspomniane wyżej manipulowanie. Niezwykle ważne jest także by chronić dziecko przed skutkami procesu rozwodowego.


       2. Zawsze służyć wsparciem swojemu dziecku.


Choć rozwód zajmuje wiele czasu nie należy zapominać by towarzyszyć dziecku zawsze, gdy tego potrzebuje. Nawet dla małego, ale już świadomego dziecka (3-4 lata) rozstanie jest w mniejszym lub większym stopniu końcem znanego mu świata, bo dwoje najważniejszych dla niego ludzi stwierdza, że nie chce lub nie może być razem. Podważenie fundamentalnych wartości nawet dla nas, dorosłych, jest ciężkim przeżyciem. Pomyślmy, czym jest dla małego dziecka którego poznanie i autorefleksja są jeszcze ograniczone. Dlatego niesłychanie ważna jest obecność obojga rodziców by dziecko czuło że choć wiele rzeczy zmieni się w jego życiu to miłość i wsparcie obojga szanujących siebie nawzajem rodziców jest wartością niezmienną.


 1. Dziecko nie jest terapeutą.


To bardzo istotne. Frustracja i stres spowodowane rozwodem mogą skłaniać nas by szukać w nim wsparcia. Jeśli, np. Po porzuceniu przez partnera czujemy się niekochani, czy wręcz niewarci miłości możemy zacząć szukać jej w dziecku. Stajemy się wtedy podobni małemu dziecku właśnie, które wyciąga rękę po miłość.  To bardzo obciążająca dla dziecka rola. Być może zabrzmi to brutalnie, ale z takimi problemami musimy poradzić sobie sami, ewentualnie szukając specjalistycznej pomocy.


 1. Tata ma nową mamę.


Trudną dla dziecka sytuacją może być założenie przez rodzica które odszedł nowej rodziny. Rozsądne jest powolne oswajanie dziecka z nowymi a ważnymi osobami w życiu rodzica. Dobrze jest gdy nowi patnerzy stają się dla dziecka dobrymi wujkami, ciociami, które w żaden sposób nie zagrażają więzi z rodzicem.


 1. Mam braciszka?


Trudniejszym problemem może być pojawienie się w nowym związku rodzica dziecka. Trzeba postępować wtedy niezwykle delikatnie by dziecko nie poczuło się “zastąpione”. Warto oswajać dziecko z nowym braciszkiem/siostrzyczką. Niech spędzają ze sobą jak najwięcej czasu, poznając się i oswajając. Korzystne dla budowania relacji może być zaufanie starszemu dziecku i powierzenie mu, choćby ograniczonej i symbolicznej, opieki nad młodszym, przyrodnim rodzeństwem.


 1. Dobry glina, zły glina


Gdy dziecko pozostaje pod stałą opieką jednego z rodziców może dojść do sytuacji w której utożsamia do z przykrymi obowiązkami, natomiast “dochodzącego” ojca/matkę z przyjemnościami. Bo mama każe posprzątać pokój i odrobić lekcje, a tata zabierze do kina.Ważna jest więc solidarność byłym małżonków w tej kwestii, szczególnie w odniesieniu do obowiązków. Przekazujmy dziecku spójny przekaz w którym egzekwowanie nielubianych obowiązków staje się równie ważne jak przyjemności których źródłem jest drugi rodzic, by dziecko zrozumiało że to dwa oblicza tej samej rodzicielskiej miłości.   Pamiętajmy, relacje jakie wypracujemy wobec dziecka i siebie nawzajem podczas rozwodu i w następujących po nim latach zadecydują w dużej mierze nie tylko o naszych


Rozwiąż swoje problemy dzięki psychoterapii w nurcie Gestalt

Rozwiąż swoje problemy dzięki psychoterapii w nurcie Gestalt

Problemy pojawiają się w życiu każdego człowieka. Niektóre z nich potrafimy rozwiazać samodzielnie, z innymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. W takich momentach czujemy, że potrzebujemy pomocy innych.

Reklama: Psychoterapia Kraków Myszkowska-Litwa

Decyzja o spotkaniu z terapeutą to ważny krok na drodze do polepszenia jakości swojego życia. Nie jest to łatwa praca. Psychoterapeuta nie rozwiąże za Ciebie Twoich problemów, nie poda gotowych rozwiązań. Psychoterapia wymaga Twojej gotowości do zmiany. Wiąże się to z wysiłkiem, zaangażowaniem i czasem, ponieważ ekspresowe metody nie istnieją. Jest to droga do tego, aby poznać swoje prawdziwe potrzeby, zrozumieć siebie samego i uzyskać pomoc w takich kwestiach:

Obszary pomocy psychologicznej:

 • przezwyciężanie kryzysów i trudności życiowych
 • radzenie sobie z nieprzyjemnymi stanami emocjonalnymi
 • pozbywanie się niepożądanych zachowań
 • rozumienie swojego ciała i dolegliwości somatycznych
 • budowanie prawidłowych relacji z innymi
 • uczenie się nowych zachowań
 • poznawanie siebie
 • rozwój osobisty
 • nabywanie kompetencji rodzicielskich

Konsultacje rodzinne w obszarach:

 • nieporozumienia, konflikty, kryzysy
 • trudności wychowawcze
 • problemy okołorozwodowe
 • trudne wydarzenia w życiu rodziny (m.in. choroby, straty)
 • choroby psychosomatyczne
 • problemy emocjonalne
 • zaburzenia odżywiania

* w niektórych zgłoszeniach niezbędna może okazać się konsultacja psychiatryczna

Konsultacje rodzinne w przypadku rozpoznania u dzieci:

 • lęków, wycofania, nieśmiałości
 • nadruchliwości, impulsywności
 • zachowań buntowniczych i agresywnych 
 • trudności szkolnych

Pierwsze spotkanie (czasem dwa lub trzy) polega na omówieniu powodu oraz celu zgłoszenia,
rozpoznaniu sytuacji życiowej, ustaleniu warunków oraz formy współpracy.


A może kurczak z kociołka?

A może kurczak z kociołka?

Jedna z popularnych potraw, przygotowywanych w czasie tak zwanych ogrodowych party, jest kurczak, przyrządzany w specjalny sposób. To idealny sposób, żeby móc zaprosić do degustacji przyjaciół albo rodzinę. Potrzebny będzie specjalny kociołek, w którym takie danie będzie można przyrządzić. Oprócz tego niezbędne będzie także odpowiednio przygotowane palenisko ogrodowe, które w tym przypadku zastąpi kuchnię. Kociołki na sam początek zalewa się wodą, w której umieszcza się kawałki pokrojonego kurczaka. W zależności od upodobań, może to być cały kurczak, lub jego wybrane elementy, na przykład udka, ćwiartki czy piersi. Do dania dodaje się ulubione warzywa, zazwyczaj jest to cebula, seler, papryka, fasolka szparagowa i ewentualnie koper włoski. Całość doprawia się jeszcze swoimi ulubionymi przyprawami (często na wzór francuski, czyli rozmarynem, estragonem i tymiankiem) a potem jeszcze solą morską i pieprzem. Pozostaje już tylko czekać, aż danie ugotuje się a potem zagęścić powstały sos i podawać wspaniałe danie uczestnikom przyjęcia.

Czy warto wynając biuro na godziny?

Czy warto wynając biuro na godziny?

Wiele osób pracuje w domu, nie posiadając własnego biura. Często posiadają one też jedynie wirtualne biuro, które nie wymaga ich fizycznej obecności w danym miejscu i stanowi formę outsourcingu. Niekiedy jednak konieczne jest skorzystanie z przestrzeni biurowej w celu spotkania się z klientami lub partnerami biznesowymi. Przydatne może być w takiej sytuacji biuro na wynajem.

Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności ponoszenia stałych kosztów związanych z posiadaniem lokalu biurowego. Można bowiem wynająć niewielką przestrzeń na kilka godzin, przeprowadzić spotkanie i wrócić do wykonywania obowiązków w domu. Rozwiązanie to sprawdza się też u osób, które dużo podróżują i spotykają się w klientami w różnych miejscach.

Biuro na wynajem na godziny ma też jednak minusy. Nigdy bowiem nie będziemy wiedzieć, co dokładnie będzie na nas czekać w danej lokalizacji. Może się również okazać, że biuro, które będziemy chcieli wynająć, w danym terminie nie będzie dostępne.

Przejdź na stronę Krakowskiej firmy, która oferuje: wynajem biura na godziny pointoffice

Zarobki w kancelarii adwokackiej

Zarobki w kancelarii adwokackiej

Wielu osobom wydaje się, że prawnik na początku swojej drogi, pracując w kancelarii prawnej, zarabia bardzo dużo. Jest to jak najbardziej mylne określenie. Najczęściej bowiem okazuje się, że są to naprawdę marne pieniądze.

Kancelaria adwokacka musi zarabiać
Oczywistym jest, że kancelaria musi zarabiać a zarabia właśnie na prowadzeniu spraw. Najczęściej więc osoba początkująca nie dostaje skomplikowanych spraw z którymi nie mogłaby sobie poradzić. Rzadko też się zdarza, aby świadczyła ona usługi prawne. Może się bowiem okazać, że coś pomiesza albo nie będzie w stanie odpowiedzieć na nurtujące klienta pytania. W takim układzie okazałoby się, że tak naprawdę kancelaria zostanie ośmieszona a do tego nie można dopuścić.

Kto udziela porad
Porady prawne są udzielane przede wszystkim przez fachowców którzy mają już odpowiedni staż pracy. Ludzie tacy potrafią szybko i sprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania a do tego jeszcze charakteryzują się fachowością. Warto więc skorzystać z usług właśnie takiej osoby a jednak dać sobie spokój z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją karierę na drodze prawniczej. Tacy ludzie, w początkowych etapach swojej pracy, raczej nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami.

Sprawdzone porady prawne

Sprawdzone porady prawne

Obecnie porady prawne cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku a wszystko, dlatego, że wiele firm, przedsiębiorstw, a także osób prywatnych boryka się z problemami natury prawnej. Tym samym, działająca na rynku kancelaria adwokacka cieszy się wielkim i wciąż rosnącym powodzeniem. Z całą pewnością warto więc zaznajomić się z ofertą fachowej i profesjonalnej kancelarii, wybrać propozycję dla siebie, dzięki której każdy nawet najtrudniejszy problem zostanie szybko i skutecznie rozwiązany.

Praca adwokata

Szukając pomocy prawnej, najczęściej korzystamy z porady adwokata. Adwokat zapoznaje się z naszym problemem, a następnie szuka rozwiązania, które będzie skuteczne i idealne. Wszelkie kancelarie, jakie działają na rynku oferują swoim klientom fachowe usługi w ramach, których znajdziemy zagadnienia z każdej prawnej dziedziny. Możemy, więc zapoznać się poradą, jaka to dotyczy problemów z zakresu prawa cywilnego, czy też rodzinnego. Identycznie, jeżeli mamy problem z prawa karnego, także możemy skorzystać z kompetentnych usług kancelarii. Każda, działająca na rynku kancelaria adwokacka, zajmuje się także kwestiami spornymi, a także windykacją i odzyskiwaniem długów. Co więcej możemy liczyć także na sporządzanie wszelkiego typu umów handlowych i gospodarczych.

Polecamy: http://www.fsfs.pl/kancelaria