Portal informacyjny


Aktualności, sensacje, porady

IT enterprise jako podstawa systemu integracji w Twojej firmie

IT enterprise jako podstawa systemu integracji w Twojej firmie


Nie tylko duże, międzynarodowe korporacje, ale również średnie i małe firmy - wszystkie rodzaje działalności gospodarczej są w dzisiejszych czasach oparte (w mniejszym lub większym stopniu) na różnego rodzaju systemach komputerowych lub czysto sieciowych. Sprawne i wydajne zarządzanie firmą często nie jest możliwe bez profesjonalnego integratora IT. W przypadku kilkuosobowych biznesów nie jest oczywiście potrzebna tak kompleksowa obsługa. Jeżeli jednak w naszej firmie zachodzi wiele różnorodnych procesów (np, sprzedażowych, technicznych, itd.), funkcjonowanie bez pełnoprawnej infrastruktury IT znacznie obniża całkowitą wydajność firmy.


Integrator IT - kompleksowa obsługa firmy w jednym miejscu


Integratorzy IT to tak naprawdę profesjonalne firmy informatyczne, będące w stanie obsłużyć zarówno konkretne zlecenia, jak również zintegrować wszystkie systemy komputerowe, które funkcjonują w danej organizacji. Na przykład:


 • integracja systemów sprzedażowych z systemem magazynowym w celu otrzymywania aktualnych informacji o stanie produktu w czasie rzeczywistym,
 • integracja kas produktowych, czytników kodów kreskowych oraz przenośnych urządzeń pomocniczych z systemem aktualizacji cen,
 • integracja systemów sterowania z systemem kontrolnym, co pozwala na autonomizację linii produkcyjnych i dynamiczną zmianę ich charakterystyki w razie zmiany zapotrzebowania na dany produkt.


Poprawnie skonfigurowana infrastruktura IT zapewnia też pełną synchronizację między firmowym lub dostarczonym oprogramowaniem a poszczególnymi systemami komputerowymi.


IT enterprise - pozwól sobie na oszczędności


Paradoksalnie, implementując w swojej firmie profesjonalne IT enterprise, można sporo zaoszczędzić na sprzęcie komputerowym, a co za tym idzie - przestrzeni biurowej. Zdecydowana większość operacji obsługiwanych przez integratora IT odbywa się bowiem w wirtualnej chmurze obliczeniowej, której eksploatacja jest niezwykle tania.


Im więcej fizycznego sprzętu zostanie zastąpione przez funkcjonowanie chmury, tym więcej pieniędzy finalnie zaoszczędzimy. Dlatego też, nie warto żałować pieniędzy na pierwotną inwestycję w profesjonalne IT enterprise.

Zobacz również: utrzymanie ruchu


Fotowoltaika - własna elektrownia sposobem na niższe rachunki

Fotowoltaika - własna elektrownia sposobem na niższe rachunki


Elektryczność okazuje się naszą przyszłością. Samochody elektryczne coraz śmielej próbują wypchnąć z rynku modele spalinowe. Pojawiają się pierwsze śmiałe projekty samolotów napędzanych silnikami elektrycznymi. Prąd elektryczny, pomału staje się paliwem przyszłości. Dzieje się tak głównie ze względów ekologicznych. Narastający problem zanieczyszczenia środowiska sprawia, że i na prąd nakłada się coraz większe restrykcje. W modzie jest czysta energia. Na przykład taka, jaką produkują panele fotowoltaiczne. Jest to w końcu nie tylko energia czysta, ale też tania.


Własna elektrownia na dachu


W naszym kraju coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Taka prywatna elektrownia słoneczna może być świetnym pomysłem i sposobem na znaczące obniżenie rachunków za prąd nawet do zera. Oczywiście wydajność takiej elektrowni jest różna względem różnych pór roku i tak na przykład zimą fotowoltaika wytworzy zdecydowanie mniej prądu niż podczas długich i słonecznych dni letnich. Nie zmienia to jednak tego, że letnie nadwyżki możemy, dzięki korzystnej umowie z naszym dostawcą energii elektrycznej, "wpompować" do sieci i "odebrać" tę energię z powrotem podczas ciemnych i chłodnych miesięcy zimowych.


Kiedy zwróci się inwestycja? 


Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak, chociażby ilość oraz wydajność zainstalowanych na naszym dachu paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę region, w którym umieścimy naszą elektrownię, ponieważ nie wszędzie warunki nasłonecznienia są przecież takie same. Niemniej jednak w większości przypadków, biorąc pod uwagę średni czas, w którym panele fotowoltaiczne zachowują swoją najwyższą sprawność, czyli przez okres około 25 - 30 lat ich montaż z reguły zwróci się nam w mniej niż połowę tego okresu. Średnio, cała inwestycja "zarobi" na siebie w ciągu 7 do 12 lat. Należy też podkreślić to, że przez cały ten czas korzystamy z zupełnie darmowej i całkowicie zielonej energii.


Monitorowanie wydajności - OEE

Wiele się słyszy o oprogramowaniu OEE w czasie rzeczywistym w tych dniach, i nie bez powodu. Producenci w wielu różnych branżach, od małych firm do firm z listy Fortune 500, znajdują lepsze sposoby śledzenia efektywności OEE i wszystkich urządzeń poprzez identyfikację i automatyzację oprogramowania do monitorowania obrabiarek do śledzenia produktywności warsztatu.

Oprogramowanie do monitorowania OEE z https://operatorsystems.pl/ to potężna i innowacyjna technologia zaprojektowana w celu rozwiązania niektórych z najbardziej istotnych wyzwań stojących przed firmami produkcyjnymi. Oprogramowanie OEE ułatwia śledzenie, monitorowanie i analizowanie efektywności wszystkich urządzeń OEE za pomocą urządzeń z obsługą IIoT. Oprogramowanie wykracza poza analizę wydajności maszyn; zapewnia kompleksowy wgląd w działanie konkretnych linii, partii i zmian, aby pomóc Ci zauważyć nieefektywności i określić, gdzie się wyróżniasz.

Wiele zakładów produkcyjnych wykorzystuje kluczowe wskaźniki (KP) do śledzenia postępów w osiąganiu swoich celów. Te KPI mogą być konfigurowane, alarmowane i analizowane w celu zapewnienia maksymalnej produkcji w Twojej produkcji. Oprogramowanie OEE Overall Equipment Effectiveness przechwytuje pomiary dostępności maszyn, przepustowości i jakości i przekształca je w wartości, które oceniają wydajność produkcji.

W produkcji i biznesie, parametry mogą być połączone z kluczowymi wskaźnikami wydajności (KPI), aby uprościć monitorowanie złożonych funkcji. Pozwala to na pełną ocenę wydajności każdego urządzenia na linii produkcyjnej. Najlepsze praktyki standaryzują parametry i metryki w całej operacji, umożliwiają podejmowanie trafnych decyzji produkcyjnych i wspierają ciągłe doskonalenie.

Monitoruj wynik OEE swoich maszyn w czasie rzeczywistym za pomocą Andon System XL Productivity Appliance. Przykłady przechwyconych danych obejmują czas przestoju, prędkość licznika i dane kontekstowe. System ten pomaga wdrożyć cykl ciągłego doskonalenia dla Państwa firmy poprzez pomoc w pomiarze efektywności sprzętu, określeniu stosunku czasu produkcji do planowanego czasu produkcji oraz pomiarze czasu straconego.

OEE jest metodą pomiaru potencjału poprawy procesów produkcyjnych. Aby obliczyć OEE dla pojedynczej maszyny, musisz znać dostępność, wydajność i jakość. Całkowita efektywność wyposażenia (OEE) jest miarą wydajności stosowaną do monitorowania skutecznego doskonalenia procesu lub obszaru maszyny.

Producenci uważają efektywność całkowitą sprzętu (OEE) za jedną z najważniejszych miar pomiaru wydajności maszyn i urządzeń przemysłowych. OEE z porównuje wydajność maszyny z https://operatorsystems.pl/nasza-platforma/oee-monitorowanie-efektywnosci/ jej względną wydajnością, dając w rezultacie wynik specyficzny dla planu działania. OEE jest KPI (zobacz co to znaczy), który reprezentuje ogólną produktywność maszyny w produkcji.

Deska rozdzielcza OEE jest narzędziem widoczności produkcji, które ujawnia opinii publicznej w formie wizualnej całkowitą wydajność sprzętu (OEE) w czasie rzeczywistym. Z odpowiednimi informacjami i ustawieniami w oprogramowaniu OEE, obliczenia mogą być wykonane i uzupełnione w gotowy raport używany do widoczności produkcji w celu śledzenia procesów produkcyjnych i wykonywania głębszych analiz w celu identyfikacji trendów i wąskich gardeł. Tablica operacyjna agreguje obliczenia OEE z hali fabrycznej i dostarcza istotnych analiz dotyczących przestojów, wydajności pierwszego przejścia i monitorowania w celu poprawy wydajności operacji.

Wynik OEE równy 100 oznacza, że możesz produkować najlepsze części tak szybko, jak to możliwe, bez zatrzymywania się w najbliższym czasie. OEA na poziomie 40 jest powszechne wśród firm produkcyjnych, które dopiero zaczynają monitorować i poprawiać swoją wydajność produkcji. Wartość OSE na poziomie 60 jest typowa dla producentów i wskazuje, że istnieje możliwość poprawy.

Aby uzyskać dokładniejsze pomiary OEE, podstawowymi czynnikami są dostępność, wydajność i jakość automatycznego zbierania danych. Najlepsze oprogramowanie OEE wykracza poza zautomatyzowane pomiary OEE i zapewnia narzędzia do zrozumienia i wyeliminowania podstawowych strat produkcyjnych, takich jak przestoje, utrata prędkości i złom. Analiza wymiarowa, taka jak części, zespół i warstwa jest łatwiejsza dzięki oprogramowaniu OEE, które zapewnia głębsze zrozumienie danych OEE.

Metryką powiązaną z OEE jest TEEP (Total Effective Equipment Performance), która zapewnia wgląd w rzeczywistą wydajność operacji produkcyjnych. Z drugiej strony, TEEP może również ukrywać niewykorzystane moce produkcyjne w Państwa zakładzie produkcyjnym, gdzie maksymalna ilość dodatkowej produkcji mogłaby zostać odblokowana bez inwestycji kapitałowych.

Manufacturing Operations Management

Manufacturing Operations Management (MOM) is a collection of systems that control end-to-end manufacturing processes with the aim of optimising efficiency. There are many types of MOM software, including production management, performance analysis, quality compliance and human-machine interface (HMI).

Production management software provides real-time information about orders, labor, materials, machinery and the status of product deliveries. Accurate real-time data on product and operational steps, inventory, work and process-relevant insights and reports are provided at the enterprise level by the Enterprise Quality Management System (EQMS) and quality information systems - https://operatorsystems.com/

Manufacturing Operations Management (MOM) is a long-term, holistic solution that provides complete visibility into factory operations to improve production processes performance. You can approach MOM in a variety of ways, from equipment and production performance to the integration of different operational areas such as business processes and automation. Manufacturing Operations Management Software helps optimize operations by linking and aggregating schedules, automation activities in manufacturing, a large number of production flows, support activities, and enterprise-wide reporting software.

Production operations management involves managing business resources such as human resources, technology, equipment and other resources to improve the efficiency and productivity of the manufacturer. This includes the use of useful tools such as Warehouse Management Software, production software, fault tracking and process reengineering programs. Production management focuses on optimizing efficiency and producing high-quality products at the lowest possible price.

Improving product quality, shortening cycle times, automating manual workflows, and streamlining operations are just some of the many benefits of an enterprise-wide strategy to manage production flows. With a strategy of Manufacturing Operations Management, it is possible to increase customer confidence, agree delivery times, acquire a reputation for high-quality products, achieve traceability and optimize production planning. Instead of relying on many different, separate systems to manage different production sites, there are common goals for manufacturers to implement an enterprise-wide Manufacturing Execution Management (MES) system.

With increasing regulations, compliance measures, changing technologies, and environmental constraints, today's manufacturers are forced to go beyond traditional plant management to develop more comprehensive solutions that go beyond factory floors, production processes, and supply chain networks. In response to this growing trend, farm management solutions expand the scope of traditional applications such as production management, plant logistics, maintenance and laboratory information systems to support a variety of applications in a coordinated manner. New operation execution software delivers real-time event-based information about people, processes, machines and materials and provides tools to bring operations to a higher level of business performance.

Use pilot data to launch an enterprise-wide manufacturing intelligence strategy. Since MES provides data at a constant speed, it is best to move away from the basics and establish a strategy and framework for managing manufacturing intelligence operations.

The first step in production planning is to decide which type of production process is best suited to produce the goods your company wants to produce. The manager's job is to work with other managers and marketers to select a process that best meets the needs of the company's customers. Process or batch production is an industrial manufacturing process in which the entire production plant is transformed into solid production cells that flow through a design to produce a recipe for a batch of products.

They accept standardized products when they come off the production line. This approach is called mass customization, a term that suggests that combining the benefits of custom products with mass production requires the company to communicate with customers to figure out what they want, produce goods using the most efficient production methods and keep costs down.

The list of companies that dedicate at least part of their business to mass adaptation is growing. The bar has been raised by the evolutionary vision and definition of PDM (Product Data Management), and vendors and production companies are working hard to meet it.

When the term MES was introduced, the organizations AMR Research and Mesa took it up and started writing about it to educate manufacturing companies about the importance of creating a factory management platform. The manufacturer that uses the term Manufacturing Execution System (MES) in the product name is Achco, and we respect the use of the product as a complete MOM solution. We do not want to exclude its use in normal discussions, since many manufacturers refer to MES as an operating system and the seller uses it on behalf of a product.

Some have suggested that MOM terms limiting discussions about the ISA95 model to discussions about business processes and processes and keeping the MES term in relation to the discussion of IT systems that help us to support and execute processes are mainly proposed.

Good MOM software can help trigger manufacturing systems and reduce waste. MOM-supported MES software has made great strides in bringing order to the plant and is easy to use to model the dynamics in the plant in real life, but it has not yet reached its full potential.

Software in the form of Manufacturing Operations Management (MOM) software enables operators to control industrial processes and machines via computer-aided interfaces. Winman is a reliable business system that helps you create a complete manufacturing process from the start. They have the control and insight needed to achieve and maintain excellence in manufacturing.

The software works as a collection of systems used to control end-to-end manufacturing operations and processes, with the fundamental goal of optimizing supply chain efficiency for complex manufacturing operations. The Delmia and Apriso product lines offer greater functionality than traditional manufacturing execution systems and provide business planning systems with real-time visibility and control of manufacturing processes needed to improve flexibility, reduce costs and increase quality.


http://www.salesmachines.pl/lean-manufacturing-jak-to-dziala/
http://www.gpmapa.pl/statystyczna-kontrola-procesow-spc/
http://3gplay.pl/droga-do-celu-jak-wspomagac-decyzje-produkcyjne/
http://www.team-pentagram.pl/six-sigma-w-zarzadzaniu/
http://www.mmail.pl/jak-zminimalizowac-ilosc-wadliwych-produktow-dzieki-kontroli-jakosci/
http://www.infoniemcy.pl/najwazniejsze-informacje-o-sterownikach-plc/
http://www.lifebox.pl/kpi-to-drogowskaz-na-slusznej-drodze-do-sukcesu/

Gdzie stosuje się kamery przemysłowe?

Gdzie stosuje się kamery przemysłowe?

Nieduże kamery można zauważyć w bardzo wielu miejscach. Śledzą one kroki klientów w różnych sklepach, pracowników z zakładach przemysłowych, a także przechodniów na ulicach dużych miast. Nie da się ukryć, że systemy monitoringu mają naprawdę szerokie zastosowanie.


Telewizja przemysłowa, jak sama nazwa wskazuje – była początkowo w bardzo dużym stopniu wykorzystywana w różnych zakładach produkcyjnych. Najważniejszych zadaniem takiego rozwiązania jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w czasie wykonywania różnych obowiązków. Jedną z najważniejszych cech tego typu systemu jest możliwość obserwowania wielu pomieszczeń jednocześnie na żywo. To rozwiązanie pozwala przede wszystkim na bardzo szybkie reagowanie w przypadku wystąpienie różnych zagrożeń.


Kamery to praktycznie standardowe rozwiązanie w wielu sklepach – w takich miejscach obserwuje się pomieszczenie na żywo. Kamery mogą dyskretnie śledzić kroki klientów i pozwalają na łatwe wykrywanie kradzieży. Oczywiście przeciwnicy takiego rozwiązania mogą powiedzieć, że ilość kradzieży w sklepach jest stosunkowo nieduża. Dzieje się tak głównie dlatego, że kamery oraz dobra ochrona bardzo skutecznie zniechęcają do wynoszenia różnych produktów bez płacenia.


Coraz częściej telewizja przemysłowa stosowana jest także na prywatnych posesjach – osoby, które posiadają większy majątek, często obawiają się włamania. Zainwestowanie w zamontowanie kilku kamer nie jest bardzo dużym wydatkiem, a skutecznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Na pewno nie zlikwiduje to całkowicie zagrożenia, jednak posesja z monitoringiem skutecznie odstraszy:


 • rabusi
 • wandali
 • włamywaczy


Kamery monitoringu można także coraz częściej znaleźć na ulicach miast – w dużych aglomeracjach, takich jak Kraków, jest to standardowym środkiem zapewniającym większy poziom bezpieczeństwa. Podobnie tak jak w przypadku sklepów, głównym zadaniem takiego systemu jest przede wszystkim odstraszanie potencjalnych przestępców, ponieważ nagrywanie obrazu znacznie ułatwia wykrywanie sprawców różnych wykroczeń oraz przestępstw.


Oczywiście system termowizyjnych kamer można znaleźć także w wielu innych miejscach – takich jak galerie handlowe oraz budynki użyteczności publicznej. Ponieważ zainstalowanie takiego systemu, podobnie jak montaż anten, nie należy obecnie do bardzo dużych wydatków, kamery termowizyjne pojawiają się także w niedużych firmach i coraz częściej stanowią element systemów ochrony zdrowia.


Telewizja przemysłowa pozwala na monitorowanie różnych pomieszczeń na żywo – a także na zapisywanie obrazu na różnego rodzaju nośnikach. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które nadaje się do wykorzystania w różnych lokalizacjach i ma ogromne znaczenie dla zwiększania bezpieczeństwa oraz dla skutecznego zapobiegania różnym przestępcom. Ponieważ takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, a także łatwo dostępne, warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem w przedsiębiorstwie, a takę we własnym domu. Jest to pewna inwestycja, ale może przynieść wymierne korzyści w dłuższej perspektywie czasu.


Rodzaje aparatów ortodontyczny. Informacje o aparacie Invisalign

Rodzaje aparatów ortodontyczny. Informacje o aparacie Invisalign

O pięknym uśmiechu marzy wiele osób. Aparat ortodontyczny jest sprawdzoną metodą korekty zgryzu. Leczenie ortodontyczne to nie tylko korekta estetyki zębów, ale także poprawa dykcji i artykulacji. Dzięki nowym technologiom korekta zgryzu może odbywać się w sposób niewidoczny dla innych osób. A to wszystko dzięki Invisalign. Jest to niewidoczny aparat na zęby w formie nakładek, który możesz założyć. 


Aparat ruchomy


Wykorzystywany jest głównie w leczeniu dzieci oraz młodzieży. Aparat ortodontyczny może być zdejmowany samodzielnie. Nosi się go według zaleceń ortodonty, najczęściej przez kilkanaście godzin w ciągu doby. 


Aparat stały - różne materiały


Należy do najczęściej stosowanych rozwiązań. W przypadku uczulenia na metale takie jak nikiel wykorzystuje się między innymi stopy z tytanu. Ponadto, stosuje się zamki ceramiczne oraz kryształowe, które są znacznie mniej widoczne niż metalowe. Okres leczenia zależy od wady zgryzu, uśredniając może wynieść od 1 roku do 3 lat.


Aparat lingwalny 


Jest usytuowany wewnątrz łuku zębowego, dzięki czemu jest niewidoczny. Zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów. Aparat lingwialny umożliwia leczenie skomplikowanych wad zgryzu. Ponadto, ból związany z noszeniem aparatu jest znacznie mniejszy, aniżeli w przypadku klasycznego aparatu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są walory estetyczne - podobnie jak w przypadku Invisalign.


Nakładka Invisalign


Nakładki są całkowicie niewidoczne, dzięki zastosowaniu przeźroczystego materiału - silikonu. Stanowią nie tylko alternatywę dla klasycznych, stałych aparatów, ale są innowacją w dziedzinie leczenia zgryzu. Aparat na zęby Invisalign jest dostosowany do uzębienia dzięki odciskom zębów. Niewątpliwą zaletą stosowania nakładek jest łatwość utrzymania czystości aparatu, w porównaniu do klasycznych rozwiązań. Bez problemu można je wyjąć w czasie jedzenia, czy mycia zębów. Co około 2 tygodnie konieczna jest wymiana alignerów, podczas której następuje modyfikacja ich ułożenia.


Zatrucia pokarmowe - czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Zatrucia pokarmowe - czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Zatrucie pokarmowe to częsty i uciążliwy problem, szczególnie, gdy dotknie nas na wyjeździe, podczas wakacji, w pracy. Zatruć może się każdy, bez względu na wiek. Nie ma również większego znaczenia poziom higieny chorego, ponieważ do zachorowania może dojść zupełnie przypadkowo. Jest to bowiem schorzenie wynikające ze spożycia pokarmu lub napoju, w którym znajdują się bakterie, ich toksyny lub drobnoustroje. Dotyczy to więc nieświeżego jedzenie lub poddanego nieodpowiedniej obróbce termicznej. Jak więc chronić się przed zatruciem pokarmowym? Co robić, gdy już zachorujemy? Warto zdobyć wiedzę na ten temat.


Czym objawia się zatrucie pokarmowe?

Pierwsze objawy dają o sobie znać już kilka godzin po spożyciu skażonego jedzenia. Czasami bakterie potrzebują kilku dni, aby wpłynąć na organizm człowieka. W zależności od stopnia zatrucia, objawy są różne i mają rozmaite stopnie nasilenia. Najbardziej powszechny jest ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, osłabienie organizmu, ból głowy. Bardziej niepokojące dolegliwości, które towarzysza ostremu zatruciu pokarmowemu, to zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, nie oddawanie moczu oraz ciągłe i silne uczucie pragnienia.


Dlaczego chorujemy?


Do powstania i rozwoju zatrucia pokarmowego przyczyniają się bakterie, toksyny, środki chemiczne oraz drobnoustroje, które znajdują się w jedzeniu. A skąd się w nim biorą? Sytuacja taka ma miejsce, gdy pokarm jest gotowany zbyt krótko lub w zbyt niskiej temperaturze, gdy spożywa się nieumyte warzywa oraz owoce, gdy jedzenie jest zepsute lub źle przechowywane na skutek złej konserwacji, gdy pije się wodę z kranu, która nie jest przegotowana oraz jeśli nie stosuje się przynajmniej podstawowych zasad higieny. Często także wyjeżdżając do egzotycznych krajów można przywieźć ze sobą bakterię, która doprowadza do zatrucia. Można także w bardzo prosty sposób zarazić się od osoby cierpiącej już na zatrucie pokarmowe. Zdarza się również, że w otoczeniu panuje wirus, który wywołuje tego rodzaju chorobę.


Jakie bakterie powodują zatrucie pokarmowe?


 • Campylobacter jejunii – jest to najczęstszy sprawca zatrucia pokarmowego, występuje przede wszystkim w drobiu, jak również w odchodach innych zwierząt. Zakazić się można na skutek brudnych rąk. Bakteria ta przyczynia się do poważnej choroby, jaką jest zapalenie wielonerwowe.
 • Eschericha coli – kolejna bakteria, która powoduje wiele zachorowań. Potrafi doprowadzić nawet do śmierci. Szacuje się, że śmiertelność wynosi w jej przypadku aż 5%. Bakteria występuje w surowym mięsie wołowym.
 • Staphylococcus aureus – bakteria powszechnie znana pod nazwą gronkowiec złocisty. Najczęściej występuje w wyrobach cukierniczych.
 • Vibro paraheamolitycus – bakteria obecna w owocach morza. Poddane nieodpowiedniej obróbce termicznej powodują zatrucie pokarmowe.
 • Yersina enterocolitica – bakteria występująca w… czekoladzie!

Akumulatory samochodowe - kilka ciekawostek

Akumulatory samochodowe - kilka ciekawostek

Akumulator kwasowo-ołowiowy (stosowany w samochodach) został wymyślony już w 1839 roku. Od tamtej pory niewiele zmieniło się w jego budowie. Nadal jest zbudowany z ołowiowych elektrod i wypełniony kwasem siarkowym. Standardowe są również  jego parametry – dla samochodu osobowego napięcie 12,6 V a w samochodach ciężarowych – 24V. Niewiele zmieniło się również od ponad wieku w sposobie ładowania i rozładowywania akumulatora – ładujemy prądem stałym a rozładowanie polega na reakcji chemicznej utleniania i redukcji.

Wprawdzie już w latach 60 pojawiły się akumulatory żelowe (Tak zwane bezobsługowe) gdzie ryzyko wycieku kwasu jest mniejsze bo obudowa jest szczelniejsza a zamiast wody (która w trakcie użytkowania akumulatora paruje) stosowany jest elektrolit żelowy – to nadal zasada działania akumulatora jest podobna.

Na przełom czekamy i ciężko się doczekać. Być może w najbliższych latach przy nacisku na ekologię i budowę samochodów elektrycznych powstanie zupełnie nowy i działający na innych zasadach akumulator.

Takie próby prowadzą naukowcy z Illinois. Stworzyli oni akumulator działający na zasadzie baterii i kondensatora jednocześnie. Czyli – taki akumulator może gromadzić dużo energii i w krótkim czasie oddać ją bez uszkodzenia urządzenia. Katoda w tym przypadku zbudowana jest z trójwymiarowych nanostruktur. Czas ładowania akumulatora ma być od 10 do 100 razy szybszy niż dotychczas co może być świetną wiadomością dla użytkowników samochodów i naprawdę popchnąć rozwój samochodów elektrycznych do przodu (bo jest to jedna z głównych wad dotychczasowych rozwiązań – długi czas ładowania baterii).


Coraz więcej działek siedliskowych na rynku

Coraz więcej działek siedliskowych na rynku

Nasz rynek nieruchomości, jeśli chodzi na przykład o działki budowlane, jest całkiem bogaty – bieżących ofert w obecnym czasie jest grubo ponad pół miliona. Przybywają na rynek wciąż nowe oferty, ponadto coraz więcej jest działek, które nie posiadają wprawdzie statusu budowlanego, jednak jest na nich możliwa budowa domów mieszkalnych jednorodzinnych – są to działki siedliskowe.

Stanowią dość ciekawą ofertę dla osób, które marzą o posiadaniu relatywnie dużej posesji wokół domu, mieszkanie w środowisku wiejskim, a jednocześnie nie za bardzo posiadają odpowiedniej wysokości fundusze, by móc pozwolić sobie na zakup tak dużej działki budowlanej – ponieważ tu ceny są o wiele wyższe.

Właściciele działek rolnych starają się wydzielić jak najwięcej tego rodzaju działek z posiadanego kawałka ziemi, a jednocześnie stwarzać odpowiednie warunki dla uzyskiwania możliwości zabudowy siedliskowej tych terenów, bowiem ceny działek siedliskowych są wprawdzie dużo niższe niż tych budowlanych, jednak z kolei są kilkukrotnie droższe niż ziemia rolna, z której przecież powstają właśnie tego rodzaju działki siedliskowe.

Najważniejszym czynnikiem, który umożliwia uzyskanie na takiej działce rolnej możliwości uzyskania zezwolenia na zabudowę mieszkalna, jest wykazanie tak zwanego dobrego sąsiedztwa – na działce sąsiadującej powinien znajdować się dom mieszkalny lub też budowa takiego domu powinna być już rozpoczęta.

Czysta i zdrowa woda z kranu - to dziś nie problem

Czysta i zdrowa woda z kranu - to dziś nie problem

Filtrowanie wody jest sposobem na uzdatnienie jej do spożycia. O ile ta dopowadzona do miejskich osiedli jest już oczyszczona z nieprzyjaznyc substancji, o tyle w wielu innych przypadkach filtrowanie jes koniecznością. Z drugiej strony jednak, jest to dobry sposób na poprawienie smaku wody, I staje się coraz popularniejsze.


W wielu przypadkach, ludzie korzystają z takich rozwiązań dla poprawy smaku wody, jej nieprzyjemnego zapachu, lub gdy woda jest pobierana z własnego, często też niepewnego, ujęcia. Obecnie istnieje wiele sposobów na przygotowanie wody do spożycia.


Najbardziej oczywistym, jak I wciąż najpopularniejszym sposobem jest stosowanie filtrów mechanicznych. Służą one głównie do zatrzymania w cząstek stałych, takich jak piasek, zawiesiny czy rdza. Proces ten jest stosunkowo prosty – elementy te przechodzą przez gruba warstwę filtrującą, stąd też konieczne jest regularne wymienianie wkładów filtrujących. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów takich produktów. Zaczynając od filtrów z wymiennymi wkładami na przykład z włókniny polipropyenowej lub sznurkowej, poprzez takie, które można płukać, aż po filtry węglowe. Te ostatnie charakteryzują się wysokimi właściwościami chłonącymi węglaaktywneego. Dzięki temu sa w stanie poprawić smak wody, jej woń a także wszelkie przebarwienia. Filtry mechaniczne są zwykle stosowane jako pierwszy krok w procesie uzdatnienia wody do spożycia.


Najdoskonalszym obecnie sposobem oczyszczania wody jest stosowanie filtrów odwróconej osmozy. Proces ten, polegający na poprowadzenie wody przez specjalną membrane półprzepuszczalną, usuwa z niej niekorzystne pierwiastki oraz mikrocząsteczki o wymiarach nawet do 0,001 mikrometra. Z powodu częstego usuwania z wody soli I korzystnych pierwiastków, zwykle równolegle z takimi filtrami montuje się także mineralizator.


Kolejnym ze sposobów chemicznego uzdatnienia wody do spożycia jest zastosowanie filtrów odżelaziąjących oraz odmanganiających. Mają one za zadanie utlenienie związków żelaza I manganu, które nastepnie osadzają się na warstwach filtrujących, zwykle kwarcowych lub dolomitowych. Sposoby takie często znajduja użycie w gospodarstwach ze studniami, gdzie woda pobierana jest z dużych głębokości.


Niezwykle popularnym dziś produktem służącym do poprawienia jakości wody jest dzbanek filtrujący. Działanie takiego dzbanka jest bardzo proste I opiera się na przepuszczenia wody kranowej przez specjalny, wymienialny filtr odwróconej osmozy - tutaj zdobędziesz więcej informacji o działaniu osmozy. Jest on wymieniany zależnie od jego zużycia, zwykle co dwa do czerech tygodni. Jest to niezawodny sposób na dokładne oczyszczenie wody pitnej ze związków organicznych czy rdzy, jak również poprawienie jej smaku I zapachu.


Rynek oferuje obecnie szeroki wybór rodzajów takich dzbanków, różnia się one wielkością, rodzajami I żywotnością filtrów, jak I kształtem. Popularnośc zdobyły już również podręczne butelki filtrujące.


Filtrowanie wody jest ważne nie tylko dla poprawienia jej jakości, smaku czy zapachu. Inna ważną kwestią jest ochrona sprzętów AGD, uzywających wodę pobieraną z sieci, takich jak pralki czy zmywarki. W celu ich ochrony stosuje się zmiękczacze wody, które eliminują osadzanie się kamienia na sprzętach domowych czy instalacjach.


Radca prawny, adwokat - z nim poradzisz sobie z problemami prawnymi

Radca prawny, adwokat - z nim poradzisz sobie z problemami prawnymi

Niekiedy życie stawia nas w sytuacji, gdy konsultacja ze specjalistą w dziedzinie prawa jest niezbędna. Gdy jesteśmy darczyńcami, spadkobiercami, czeka nas perspektywa długiej sprawy rozwodowej czy chcielibyśmy dociec prawdy w przypadku błędu medycznego - jedynym i słusznym postąpieniem jest zgłoszenie się o pomoc do adwokata czy radcy prawnego. Musimy pamiętać o tym, że każdy specjalista w tej dziedzinie ma przede wszystkim wiedzę w tym zakresie. Studia i aplikację, które ukończył czynią go ponadprzeciętnym. Ponadto doświadczenie, które zdobywa z każdym rokiem swojej praktyki, sprawiają że jest człowiekiem godnym zaufania.


Porady nie zastąpi wyszukiwarka internetowa czy słowo szeptane przez znajomego. Kancelaria adwokacka ręczy swoją reputacją za wykonaną pracę.


Jak się przygotować do pierwszej wizyty w kancelarii adwokackiej? Przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą, aby umówić się na spotkanie oraz wstępnie nakreślić swój problem. Najczęściej na spotkaniu należy mieć ze sobą dokumentację, której sprawa dotyczy. Najczęściej jest to akt urodzenia, akt zgonu, akt małżeństwa czy kartę informacyjną pacjenta (wypis ze szpitala), jeżeli sprawa dotyczy wspomnianego wyżej błędu medycznego. Nie powinniśmy zapomnieć o ważnym dokumencie tożsamości tj. dowodzie osobistym lub paszporcie. Wizyta najczęściej odbywa się w samej kancelarii, są jednak radcy, którzy preferują wyłącznie pierwsze spotkanie w gabinecie, natomiast później, o ile sytuacja na to pozwala, kontaktuje się telefonicznie bądź mailowo ze swoim klientem.
Czym się kierować przy wyborze kancelarii adwokackiej lub radcy prawnego?


Przede wszystkim doświadczeniem adwokata. Radca prawny, który specjalizuje się w wielu dziedzinach prawa i ma na swoim koncie wiele spraw zakończonych sukcesem, będzie z pewnością dla nas motywacją i oparciem, a ponadto daje to wielką szansę na naszą wygraną sprawę.

Spółka z o.o. w organizacji

Spółka z o.o. w organizacji

W przypadku spółek osobowych takich jak: spółka jawna, partnerska czy komandytowa, do powstania podmiotu wymagane jest uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku spółek kapitałowych, do których zalicza się spółka z o.o. -mianowicie podmiot powstaje już z chwilą zawarcia umowy jako tzw. spółka z o.o. w organizacji. Nie oznacza to jednak, że rejestracja spółki z o.o. nie jest obowiązkowa - konieczne jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia w terminie 6 miesięcy od zawiązania spółki. Do tego czasu możliwym jest jednak podjęcie działalności gospodarczej.

Spółka w organizacji posiada podmiotowość prawną, zatem może uczestniczyć w obrocie gospodarczym (być podmiotem praw i obowiązków). Reprezentowana jest przez zarząd lub pełnomocnika powołanego na mocy jednomyślnej uchwały wspólników. Osoby działające ponoszą ze spółką solidarną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania, a zostają z niej zwolnieni z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zarząd (już po rejestracji). Również wspólnicy spółki z o.o. w organizacji mogą ponosić odpowiedzialność za jej zobowiązania, przy czym jest ona ograniczona do niewniesionej części wkładu na pokrycie obejmowanych udziałów. 

Kwestia odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu w organizacji jest niezwykle istotna z punktu widzenia wierzyciela, który powinien mieć świadomość do kogo należy kierować ewentualne roszczenia. Z tego też względu przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują obowiązek posługiwania się dopiskiem "w organizacji" w firmie spółki działającej na omawianych zasadach. W takich sytuacjach kancelaria prawna może służyć poradą przy ewentualnych wątpliwościach co do kierowanych roszczeń.

Spółka z o.o. w organizacji funkcjonuje do czasu wpisania podmiotu do rejestru, uzyskania odmowy rejestracji, albo upływu 6-miesięcznego terminu na zgłoszenie do KRS. Profesjonalna obsługa prawna może okazać się niezbędna na dalszym etapie działalności, stanowiąc istotne wsparcie przedsiębiorstwa.

Rejestrując spółkę warto także skonsultować się z kancelarią prawną w sprawie RODO. RODO to nowa ustawa zaostrzająca procedury przechowywania i przetwarzania danych. Niezastosowanie się do RODO może grozić poważnymi konsekwencjami.

Gdzie zorganizować przyjęcie?

Gdzie zorganizować przyjęcie?

Zorganizowanie udanego przyjęcia to spore wyzwanie, ponieważ wymaga odpowiedniego zgrania bardzo wielu różnych rzeczy. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma miejsce, w którym odbędzie się taka impreza.

Dobrym wyborem może okazać się restauracja. Oczywiście warto zdecydować się na lokal o odpowiednim prestiżu, który znajduje się we właściwej lokalizacji. Znaczenie ma także wystrój wnętrza, poziom obsługi, a także jakość serwowanego jedzenia i zaplecze techniczne. Jeśli te elementy będą na wysokim poziomie, na pewno uda się zorganizować dobrze przyjęcie, w wszyscy goście będą zadowoleni.

W przypadku innej lokalizacji konieczny może okazać się catering, czyli profesjonalna obsługa w zakresie przygotowania i serwowania jedzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można również osiągnąć bardzo dobre rezultaty i urządzić udaną imprezę, np. na świeżym powietrzu lub w innej dowolnie wybranej lokalizacji. Dobry catering oznacza nie tylko smaczne jedzenie, ale również profesjonalną obsługę na wysokim poziomie.

Zalety filtrowania wody

Zalety filtrowania wody

Bez wody człowiek nie jest w stanie zbyt długo przeżyć. Ważne jest by spożywać ją regularnie. Musi być ona także dobrej jakości, a przede wszystkim czysta.

Do tego właśnie celu służą filtry do wody, które są w stanie zamienić brudną i niezdatną do picia wodę w czyściutką i bardzo smaczną.

Filtr do wody powinien być zakładany w każdym domostwie gdzie stwierdzono, że woda nie nadaje się do picia. Najczęściej zdarza się to na wsi ponieważ woda pobierana jest ze studni.

W mieście jest o tyle łatwo, że woda jest dostarczana przez wodociągi, które oferują czystą wodę. Niestety zdarzają się przypadki gdzie rury są zardzewiałe. W takiej sytuacji również nieoceniony jest filtr lub minimalistyczna wersja - dzbanek filtrujący.

Istnieją różne systemy uzdatniania wody ale jednym z najlepszych i powszechnie chwalonych jest odwrócona osmoza.
Osmoza wykorzystuje pół-przepuszczalną membranę. Dzięki niej czysta woda przechodzi dalej, zaś zanieczyszczenia osiadają.
Należy dodać także, że filtry wykorzystywane są przez producentów wód sklepowych.

Przefiltrowana woda ma także szeroką paletę zalet. Posiada ona więcej składników mineralnych, niż ta sprzedawana w butelkach.
Jest to również odpoczynek dla naszego portfela. Woda kranowa jest znacznie tańsza. Mimo swojej niewielkiej ceny jest ona znacznie smaczniejsza.
Równie smaczne są potrawy przygotowane z przefiltrowanej wody kranowej.
Oszczędzając pieniądze na wodzie sklepowej, wspomagamy także środowisko.
Mniej butelek trafia do recyklingu dzięki czemu mniejsza ilość zanieczyszczeń dostaje się do atmosfery.
Plusem, który spodoba się głównie fanom kawy czy herbaty jest fakt, że woda po przefiltrowaniu jest bardzo miękka. W związku z tym kawa czy herbata lepiej się parzą.

Warto jest zdecydować się więc na filtrowanie wody. Wiąże się to z szeregiem zalet, które zostały przedstawione powyżej.

Pitnik - rozwiązanie na upały

 Pitnik - rozwiązanie na upały

Letnie upały doskwierają wszystkim, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Każdy człowiek, niezależnie od swoich cech fizycznych, powinien w tym czasie spożywać dużo wody. Na szczęście - coraz bardziej popularne w Polsce stają się pitniki.

Pitnik, to urządzenie, które można znaleźć w coraz większej ilości urzędów, biur czy szkół. Można je znaleźć także na zewnątrz, poza budynkami. Podłączone są do miejskich wodociągów lub do własnej studni właściciela, co oznacza brak konieczności regularnej wymiany butli z wodą. Część pitników zawiera zresztą w pewnym sensie dwa urządzenia w jednym: zarówno dystrybutor gorącej wody, jak i wody zimnej. Warto dodać, że elementy grzewcze stosowane w piknikach są naprawdę dobrej jakości, porównywalnej z najwyższej klasy czajnikami, co gwarantuje, że pobierana gorąca woda faktycznie ma temperaturę 100 stopni Celsjusza.

Roczny koszt eksploatacji takiego urządzenia, mieści się pomiędzy 60, a 100 zł. Oznacza to więc sporą oszczędność, bowiem pobieranie wody z wodociągów jest dużo tańsze niż konieczność wymiany butli. Warto dodać, że w razie nagłej potrzeby, z urządzeń tego typu można pobrać nawet kilka litrów wody.

Oczywiście - nie wszystkie pitniki są takie same. Poszczególne modele różnią się od siebie różnymi cechami - wyglądem, rozmiarem czy parametrami technicznymi. Łatwo jest więc znaleźć na rynku pitnik odpowiadający naszym potrzebom. Jeśli jesteśmy posiadaczami albo administratorami miejsca, przez które codziennie przewija się wiele ludzi, warto poważnie rozważyć zakup takiego urządzenia, bowiem (szczególnie w miesiącach letnich) może okazać się one naprawdę potrzebne, a przy tym nie generuje wielkich kosztów.

Profesjonalne wyposażenie salonu groomerskiego

Profesjonalne wyposażenie salonu groomerskiego

W dzisiejszych czasach jedynie prawidłowe urządzenie salonu groomerskiego i zakup dobrej jakości sprzętu, umożliwia efektywną pracę na światowym poziomie. Bardzo ważny jest przede wszystkim solidny stół groomerski, który znacząco skraca pobyt zwierząt u fryzjera. Oprócz stołu warto zainwestować także w wannę, porządną suszarkę, maszynkę do strzyżenia, filcaki i szczotki. Godne uwagi są także nowoczesne lampy bakteriobójcze oraz odpowiednie kosmetyki.


Nowoczesny stół groomerski z wysięgnikiem

Jak wcześniej zostało wspomniane solidny stół groomerski z wysięgnikiem jest najważniejszym sprzętem w salonie groomerskim. Godne uwagi są stoły, które posiadają specjalną matę antypoślizgową i regulowaną wysokość blatu. Każda porządna urtownia groomerska powinna mieć w swojej ofercie solidny stół z podnośnikiem elektrycznym albo hydraulicznym. Można zamówić także modele, w których to wysokość ustawia się ręcznie. Pamiętać należy o tym, aby wysokość stołu dostosowana była nie tylko do możliwości swobodnego wejścia psa na stół, ale przede wszystkim do tego, aby groomer nie musiał za bardzo się pochylać podczas swojej pracy. Osoby, które chcą świadczyć swoje usługi bezpośrednio u klienta, powinny jak najszybciej zamówić przenośny stół.

Zakup porządnego stołu to tak naprawę połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest także zakup niezawodnej maszynki do strzyżenia psów. W profesjonalnych salonach najlepiej sprawdzą się maszynki z napędem silnikowym, które bez żadnego większego problemu sprostają nawet wielu godzinom pracy. Warto wspomnieć również i o tym, że do wyboru mamy zarówno maszynki przewodowe, jak i również maszynki bezprzewodowe. W każdym profesjonalnym salonie powinna znajdować się także zapasowa maszynka do strzyżenia psów.

Wakacje z dzieckiem - na co zwracać uwagę?

Wakacje z dzieckiem - na co zwracać uwagę?

Wybierając się na rodzinne wczasy trudno wyobrazić sobie sytuacje, by nie zabrać ze sobą swojego dziecka - w końcu cały urok wakacji polega właśnie na tym, by ten wolny czas spędzić we wspaniałej atmosferze, nowym i ciekawy miejscu oraz właśnie w otoczeniu najbliższych osób. Wybierając się na wakacje z małym dzieckiem musimy zdawać sobie sprawę, że biura turystyczne i pośrednicy turystyczni bardzo często oferują specjalne zniżki dla małych dzieci. Może zdarzyć się tak, że zniżki w pierwszy momencie są przed nami ukrywane, jednak warto być dociekliwym!

Jak sprawdzić, czy nasza oferta wakacyjna przewiduje zniżkę dla dziecka?

Profesjonalne i renomowane biura podróży na pewno będą się chwalić ofertami rodzinnymi, w których przewidziane są zniżki dla dzieci. W tym momencie takie oferty to dla poważnych biur podróży norma, pewnie standard, którego trzeba się trzymać. Oferty wczasowe np. z Albanii na wyspę Korfu z małymi dziećmi różnią się przede wszystkim zniżkami, które zależą od wieku naszego dziecka. Zdarza się również, że aby móc skorzystać z oferty promocyjnej wycieczka rodzinna musi obejmować więcej niż 3 osoby (zostać wykupiona dla min. trzech osób).

Standardowe oferty wakacji z małym dzieckiem uwzględniają...

... przede wszystkim zniżki cen dla dzieci z odpowiedniego przedziału wiekowego. I tak jeżeli nasze dziecko nie przekroczyło 2. roku życia prawdopodobnie rodzice będą zwolnienie z opłaty za bilet lotniczy (w przypadku wakacji uwzględniających podróż samolotem), aczkolwiek dalej będzie obowiązywać opłata lotniskowa za dziecko. W większość ofert wakacji z małym dzieckiem poniżej drugiego roku życia nie zapłacimy również za zakwaterowanie w hotelu naszego dziecka. W kwestii bagażu w czasie podróży dziecko traktowane jest na podobnych zasadach co osoba pełnoletnia, znaczy się: 1. Dziecku do drugiego roku życia przysługuje bagaż o wadze do 15 kilogramów. 2. Dziecko w przedziale wiekowym 2-16 lat może zabrać ze sobą bagaż o standardowej wadze, czyli do 20 kilogramów.

Kobiety w ciąży - ubezpieczenie podróży

Kobiety w ciąży maja nieco bardziej utrudnioną sytuację jeżeli chodzi o zagraniczne wakacje (związane z podróżowaniem samolotem) - w przypadku ciąży do 26 tygodnia kobiety mogą spokojnie latać samolotem, przy jednoczesny zachowaniu ubezpieczenia. Inaczej wygląda sytuacja kobiet w nieco bardziej zaawansowanej ciąży (od 26 tygodnia do 35 tygodnia) - tutaj aby uzyskać ubezpieczenie kobieta w ciąży musi okazać specjalne zaświadczenie od lekarza stwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań związanych z podróżowaniem samolotem. Dla kobiet w ciąży powyżej 35 tygodnia niestety nie ma możliwości uzyskania ubezpieczenia. Warto jest wcześniej dowiedzieć się jakie możliwości zapewnia nam konkretne biuro turystyczne, jeżeli chodzi o wczasy z małym dzieckiem. Czasami rozbieżności w dwóch podobnych ofertach różnych biur podróży mogą okazać się bardzo duże, tak jak na przykład korfu wycieczki lokalne.


Wakacyjne obozy piłkarskie dla dzieci

Wakacyjne obozy piłkarskie dla dzieci
Wakacje tuż tuż, warto zastanowić się gdzie wysłać nasze dzieci na upragnione wczasy (o ile oczywiście cała rodzina nie wybierze się gdzieś razem). Obecnie do wyboru jest bardzo wiele typów różnego rodzaju kolonii i obozów dla dzieci, które jednak bardzo często tylko "na papierze" oferują aktywny wypoczynek. Bardzo ciekawą opcją (zarówno dla chłopców jak i dziewczynek) są wakacyjne obozy piłkarskie, w ramach to których pod okiem doświadczonych trenerów oraz bardzo często znanych piłkarzy młodzi uczestnicy obozów spędzają dużą część czasu na ciekawych treningach, gierkach i innych zajęciach związanych z piłką nożną. Z reguły obozy piłkarskie dla młodzieży, które odbywają się w wakacje skierowane są dla dzieci w wieku od 10-15 roku życia - starsze dzieci przeważnie jeżdżą już na tego typu wakacje ze swoich Klubów piłkarskich. Jako, że sport to zdrowie taka forma aktywnego wypoczynku może wyjść dzieciom tylko i wyłącznie na dobre. Treningi odbywające się pod okiem doświadczonych trenerów i piłkarzy będą dla dzieci nie tylko wartościową lekcją futbolu, ale także wspaniały przeżyciem, którego nie zapomną do końca życia. W końcu nie na co dzień ma się okazję trenować z piłkarzami, którzy na przykład grają w reprezentacji Polski.

Na co warto zwrócić uwagę wysyłając swoje dziecko na wakacyjny obóz piłkarki?

Przede wszystkim na ubezpieczenie - organizator powinien posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla uczestników wyjazdu. Również sam obiekt noclegowy oraz baza treningowa powinny gwarantować bezpieczny i komfortowy pobyt w trakcie trwania całego obozu piłkarskiego. O takich rzeczach jak całodzienne wyżywienie, opieka lekarska czy też inne atrakcje poza piłkarskie (wycieczki dodatkowe) chyba nie trzeba wspominać.

Sklep zoologiczny online: czy to dobry wybór?

 Sklep zoologiczny online: czy to dobry wybór?

Nierzadko próbując dbać o zdrowie naszego pupila i jednocześnie chcąc zaoszczędzić kilka złotych, poszukujemy tańszych możliwości zakupu produktów pierwszej potrzeby, w przypadku psa na przykład takich jak karma, smycz, legowisko czy zabawki. Sklepy stacjonarne niestety nie rozpieszczają nam cenami - w porównaniu z nimi Internet wydaje się często jedynym sensownym wyjściem z sytuacji. Czy akcesoria dla psów zakupione w Internecie nie okażą się niewypałem? Czy internetowym dostawcom można zaufać?

Sprawdź opinie

Brzmi banalnie - ale jak dowodzi wiele badań, tak naprawdę znikoma część z nas robi jakikolwiek research w Internecie, zanim zdecyduje się na przelanie pieniędzy na konto sklepu. Tymczasem sklep zoologiczny online może chcieć nas oszukać, ale to tak naprawdę jedna z mniej problematycznych konsekwencji nieodpowiedniego wyboru. Może okazać się bowiem, że zamówiony produkt będzie podróbką - zdarzały się już sytuacje, kiedy oszuści przesypywali tańszą karmę w markowe worki. Aby uniknąć rozczarowania, korzystajmy z usług tylko sprawdzonych sprzedawców.

Większy wybór niż w tradycyjnym sklepie zoologicznym

Wymieniona w tytule zaleta najczęściej łączy się także z niższą ceną produktów. Nie wynika ona wcale z ich niższej jakości: karmy i akcesoria dla psów mogą być przechowywane w magazynach, ponadto prowadząc biznes w Sieci oszczędzamy na obsłudze klienta, poprzez co marża może być niższa. Zainteresujmy się markami, których jeszcze nie znamy - może okazać się, że trafimy na coś ciekawego, co jest niedostępne w stacjonarnym sklepie, a w czym zakocha się nasz pupil, jak na przykład w nietypowych piłkach lub gryzakach.

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna oraz jakie są jej objawy?

 Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna oraz jakie są jej objawy?

Choroba Leśniowskiego-Crohna zaliczana jest do nieswoistych chorób zapalnych jelit i może dotyczyć każdego odcinka układu pokarmowego - począwszy od jamy ustnej aż do odbytu.

Choroba Leśniowskiego-Crohna i jej główne objawy

Nieswoiste zapalenie jelit to bardzo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, która najczęściej atakuje kobiety pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Ogniskiem stanu zapalnego w większości, bo aż u 40-50% chorych znajduje się w jelicie krętym, czyli w końcowym odcinku jelita cienkiego. Do najczęstszych objawów choroby należy zaliczyć:
- bóle brzucha (zwykle z prawej strony, na wysokości biodra, co bardzo często mylnie jest uznawane za zapalenie wyrostka robaczkowego),
- wzdęcia,
- utratę masy ciała,
- osłabienie i stany gorączkowe,
- ropienie okołoodbytnicze,
- szczeliny odbytu.


Poza tym w przebiegu choroby powstają przetoki pomiędzy jelitem a skórą lub pęcherzem moczowym czy pochwą u kobiet. Może również dochodzić do stanów zapalnych w innych częściach organizmu. Pojawiają się np. powikłania skórne (rumień guzowaty), zapalenie stawów, zapalenie tęczówki, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie naczyń, zmiany zakrzepowo- zatorowe.

Wrzodziejące Zapalenie Jelita i jego najczęstsze przyczyny

Lekarze specjaliście nie potrafią do końca wykazać, co jest bezpośrednią przyczyną tej choroby. Można jednak stwierdzić, że niektóre ludzkie zachowania i predyspozycje w dużej mierze mogą powodować jej powstanie. Do takich zachowań zaliczyć można: palenie papierosów, stosowanie antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych czy stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Choroba może mieć również podłoże genetyczne - zapadają na nią najczęściej te osoby, których bliscy krewni cierpią na zapalenie jelit.

Kodeks etyczny fizjoterapeuty

Kodeks etyczny fizjoterapeuty

Kodeks etyczny fizjoterapeuty to nic innego jak zestaw zasad postępowania, których każdy fizjoterapeuta przestrzegać powinien. Mowa w nim przede wszystkim o poszanowaniu praw względem pacjentów, o profesjonalizmie w wykonywanych usługach, o ciągłej konieczności pogłębiania swojej wiedzy medycznej oraz innych umiejętności przydatnych w wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty, o samej etyce tej profesji, o konieczności zachowania tajemnicy lekarskiej itd.

Ogólnie każda osoba myśląca nad rozpoczęciem nauki w zawodzie fizjoterapeuty powinna się z ów kodeksem zapoznać.

Nie wstydź się swoich zębów

 Nie wstydź się swoich zębów

Zęby powinny być wizytówką każdego człowieka. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo zapobiega chorobom zębów i przyzębia. Jednak nawet najzdrowsze zęby są niczym, gdy są krzywe. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji wydaje się być ortodoncja.

Czym zajmuje się ortodonta?
Lekarz ortodonta to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i korygowaniem wad zgryzu. Do tego celu najczęściej wykorzystuje specjalnie przygotowane aparaty ortodontyczne, które noszone są przez pacjentów. Wśród dostępnych modeli aparatów wyróżnić można:
- aparaty ruchome, zdejmowane (składają się z akrylowej płytki, drutu, śruby i spręży),
- aparaty typu clear aligner (wykonane z przezroczystych nakładek),
- aparaty stałe (składają się z zamków, ligatur i łuków).

Dobór odpowiedniego aparatu

Dostosowanie aparatu do zgryzu pacjenta odbywa się poprzez wcześniejszą diagnozę. Wybór rodzaju aparatu jest też decyzją pacjenta. Po wybraniu konkretnego typu aparatu, ortodonta wykonuje odlewy szczęki i wykonuje indywidualny aparat. Warto wiedzieć, że ortodonta dla dzieci w wieku do 12 lat jest refundowany. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwraca jedynie kosztów zakładania aparatów stałych. Dzieci, które ukończyły 13. rok życia muszą płacić za wszystkie wizyty w gabinecie ortodontycznym. Stąd też do ortodonty zazwyczaj trafiają dzieci w wieku 8-12 lat, które kierowane są do tego specjalisty przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa czy szkolnego logopedę. Wielokrotnie dochodzi także do sytuacji, gdy decyzję o wizycie u ortodonty samodzielnie podejmują rodzice dzieci.

Trzecie zęby - nie tylko dla osób starszych

Trzecie zęby - nie tylko dla osób starszych

Tak zwane trzecie zęby, czyli po prostu protezy stomatologiczne, zazwyczaj kojarzą się ze starszymi osobami. Tymczasem także ludzie młodzi coraz częściej są zmuszeni to korzystania z takich rozwiązań. Na szczęście nowoczesna protetyka stomatologiczna oferuje bardzo dużo różnych możliwości.


Na rynku dostępna jest szeroka grama produktów protetycznych, w tym protezy, korony, mosty oraz inne. Dzięki wykorzystaniu tych rozwiązań, można nie tylko uzupełnić braki, ale także odtworzyć wygląd uzębienia. Współczesne protezy doskonale maskują brak naturalnych zębów, pozwalają stworzyć naturalny efekt, dlatego zapewniają nie tylko wygodę, ale także duży komfort psychiczny. Pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta u stomatologa. Dentysta oceni stan uzębienia i pomoże w znalezieniu najlepszej metody w przypadku danego pacjenta.


Chociaż dla wielu osób trzecie zęby to raczej krępujący temat, warto w nie zainwestować niezależnie od wieku. Przełoży się to na wiele korzyści, zarówno praktycznych, estetycznych i zdrowotnych. Jeżeli mieszkasz we Wieliczce, sprawdź ofertę gabinetu dentystycznego dentysta-wieliczka.pl

Promieniowanie niebieskie - szkodliwe dla oczu

Promieniowanie niebieskie - szkodliwe dla oczu

Każdego dnia nasz wzrok jest intensywnie eksploatowany, narażany na uszkodzenia, nadwyrężany. Nie wszystkich rzeczy jesteśmy w stanie uniknąć, otaczająca nas technologia stała się częścią naszego życia, a wraz z nią pojawiły się kolejne zagrożenia.

Otaczająca nas siła
Głównym, szkodliwym elementem jest promieniowanie niebieskie, wytwarzane przez wszelkiego rodzaju monitory i ekrany. Praktycznie rzeczą niemożliwą jest ich ominięcie, z komputerów czy smartfonów korzystamy na co dzień zarówno w pracy, jak i w domu. Światło niebieskie, które jest wysyłane przez monitory ledowe, szkodzi naszym oczom aż piętnastokrotnie bardziej, niż inne odbiorniki. Nasze oczy nie są w stanie samodzielnie obronić się przed falami, potrzebują ochrony, jaką dają nowoczesne soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi. Powłoka niebieska sprawia, że szkodliwe światło odbija się od niej, tym samym nie pozwalając, by dotarło ono do oka.

Catering firmowy - rozwój usług gastronomicznych dedykowanych przedsiębiorstwom

Catering firmowy - rozwój usług gastronomicznych dedykowanych przedsiębiorstwom

Kult gotowania i celebrowania posiłków opanował już niemal każdą dziedzinę życia. Jedzenie nie jest już związane wyłącznie z domem, a coraz częściej przenosi się na sfery rozrywkowe czy biznesowe. W tych ostatnich standardem są już konferencje z niebanalnym wyżywieniem, negocjacje z kontrahentami w eleganckich lokalach, organizowanie pracownikom zabaw okraszonych dobrymi potrawami i napojami.

Na szczęście rynek usług gastronomicznych, zwłaszcza w większych miastach, szybko dostosował się do nowych oczekiwań klienta firmowego. Catering obejmuje obecnie usługi tak różnorodne, że dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych niemal każdego klienta. Prawie każda restauracja w Krakowie trudni się dziś przygotowaniem przekąsek czy pełnoprawnych dań na firmowe uroczystości. Z przedstawicieli przedsiębiorstw zdejmuje to ciężar samodzielnej organizacji poczęstunku, obniżając przy tym koszty szkolenia, konferencji czy wyjazdu integracyjnego. Zlecenie zapewnienia wyżywienia konkretnemu lokalowi gwarantuje też odpowiednią jakość zamówionych produktów, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy restaurację cieszącą się największą renomą.


Kilka słów o jakości gabinetów dentystycznych

Kilka słów o jakości gabinetów dentystycznych

Powszechnie uważa się, że zawód lekarza przynosi bardzo wysokie zarobki. Dentysta natomiast nawet wśród lekarzy wyróżnia się dochodami. Czy tak jest istotnie? Rzeczywiście, trudno zobaczyć lekarza choćby w starym i kiepskiej jakości samochodzie. Bogactwo lekarzy często wywołuje ludzką zawiść, jednak bynajmniej do tego zawodu nie garną się tłumy. Część ludzi zapewne odstrasza perspektywa długich, trudnych i wyczerpujących studiów medycznych. Innych odstręczają trudności z odbyciem wymaganej praktyki i uzyskaniem odpowiedniej posady. Mało ludzi uzmysławia sobie także, że aby nieźle zarobić, lekarz musi zainwestować w swoje narzędzia pracy. Szczególne wydatki ponoszą tutaj właśnie dentyści, zwłaszcza mający swe gabinety w większych miastach.

Muszą się oni bowiem liczyć z silną konkurencją swych kolegów po fachu, stąd też wyposażenie gabinetu musi być bogatsze, a jakość obsługi wyższa, niż u dentysty na prowincji. Trudno ocenić dokładnie, jaką wartość posiada w pełni wyposażony gabinet dentystyczny . Jednak cena wyposażenia, jakie musi posiadać gabinet dentystyczny w mniejszym mieście, jest zapewne mimo wszystko zbliżona i sięga na pewno wielu tysięcy złotych. Jakie spośród naszych oczekiwań powinien spełniać gabinet dentystyczny ? Przede wszystkim powinniśmy poczuć się w nim bezpiecznie. Chodzi tutaj głównie o ochronę przed bólem, którą powinniśmy mieć zapewnioną w każdym momencie zabiegu. Ważny jest też nasz komfort, na przykład odnośnie przemywania ust. Ważne jest także to, co się dzieje przed gabinetem.

Powinniśmy być umówieni na konkretną godzinę i nie oczekiwać zbyt długo na zabieg, ponieważ wtedy rośnie u nas zdenerwowanie. Jeśli już musimy jakiś czas poczekać, gdyż „męki” poprzedniej osoby przedłużają się, to powinniśmy mieć do dyspozycji wygodne miejsce do oczekiwania oraz prasę do przeglądania i czytania, gdyż jest to świetna metoda na oderwanie myśli i zrelaksowanie się przed zabiegiem.


Jak pomóc swojemu dziecku podczas rozwodu swoich rodziców?

Jak pomóc swojemu dziecku podczas rozwodu swoich rodziców?


1. Dziecko może odczuwać strach i niepokój w obliczu rozwodu.


Jeśli dziecko jest zbyt małe by świadomie doświadczać rozwodu zaakceptowanie całej sytuacji może być o wiele łatwiejsze. Poważniejsze problemy emocjonalne mogą wystąpić w przypadku nastolatków i młodzieży. Lęk o przyszłość, poczucie wstydu przed reakcją rówieśników czy wręcz poczucie winy i branie na siebie odpowiedzialności za rozstanie rodziców mogą skutkować zaniżoną samooceną, utratą wiary w sens i wartość rodziny czy zachowaniami autodestrukcyjnymi.


       2. Dziecko może czuć się rozdarte między rodzicami.


Dziecko może mieć wrażenie, że musi wybierać, określić kogo kocha bardziej. Rodzice sami mogą wzmacniać to wrażenie manipulując dzieckiem dla własnych potrzeb. Często bywa tak, że jedna ze stron czuje się bardziej skrzywdzona. Rodzi się w niej frustracja, która może skłaniać do przekonywania dziecka np. że „tatuś Cię nie kocha tak jak mamusia” czy „twoja matka to jędza”. To niesłychanie obciążające przekazy. Dziecko słysząc podobne treści czuje się zagubione, bo padają one z ust kochanego przez nie autorytetu w stosunku do równie ważnej osoby. Wywołuje to dysonans poznawczy który może skutkować ogólną nieufnością wobec ludzi, czy wręcz cynizmem w odniesieniu do wartości które okazały się być fałszywe.


Kilka rad jak uchronić dziecko przed negatywnymi skutkami rozwodu:


       1. Staraj się być krytyczny w wyborze przekazu kierowanego do dziecka.


Pamiętaj, że każde dziecko inaczej reaguje na rozwód. Wiele zależy od tego jak bardzo rodzice angażowali dziecko w swoje rozstanie. Najbardziej destrukcyjne dla psychiki dziecka jest wspomniane wyżej manipulowanie. Niezwykle ważne jest także by chronić dziecko przed skutkami procesu rozwodowego.


       2. Zawsze służyć wsparciem swojemu dziecku.


Choć rozwód zajmuje wiele czasu nie należy zapominać by towarzyszyć dziecku zawsze, gdy tego potrzebuje. Nawet dla małego, ale już świadomego dziecka (3-4 lata) rozstanie jest w mniejszym lub większym stopniu końcem znanego mu świata, bo dwoje najważniejszych dla niego ludzi stwierdza, że nie chce lub nie może być razem. Podważenie fundamentalnych wartości nawet dla nas, dorosłych, jest ciężkim przeżyciem. Pomyślmy, czym jest dla małego dziecka którego poznanie i autorefleksja są jeszcze ograniczone. Dlatego niesłychanie ważna jest obecność obojga rodziców by dziecko czuło że choć wiele rzeczy zmieni się w jego życiu to miłość i wsparcie obojga szanujących siebie nawzajem rodziców jest wartością niezmienną.


 1. Dziecko nie jest terapeutą.


To bardzo istotne. Frustracja i stres spowodowane rozwodem mogą skłaniać nas by szukać w nim wsparcia. Jeśli, np. Po porzuceniu przez partnera czujemy się niekochani, czy wręcz niewarci miłości możemy zacząć szukać jej w dziecku. Stajemy się wtedy podobni małemu dziecku właśnie, które wyciąga rękę po miłość.  To bardzo obciążająca dla dziecka rola. Być może zabrzmi to brutalnie, ale z takimi problemami musimy poradzić sobie sami, ewentualnie szukając specjalistycznej pomocy.


 1. Tata ma nową mamę.


Trudną dla dziecka sytuacją może być założenie przez rodzica które odszedł nowej rodziny. Rozsądne jest powolne oswajanie dziecka z nowymi a ważnymi osobami w życiu rodzica. Dobrze jest gdy nowi patnerzy stają się dla dziecka dobrymi wujkami, ciociami, które w żaden sposób nie zagrażają więzi z rodzicem.


 1. Mam braciszka?


Trudniejszym problemem może być pojawienie się w nowym związku rodzica dziecka. Trzeba postępować wtedy niezwykle delikatnie by dziecko nie poczuło się “zastąpione”. Warto oswajać dziecko z nowym braciszkiem/siostrzyczką. Niech spędzają ze sobą jak najwięcej czasu, poznając się i oswajając. Korzystne dla budowania relacji może być zaufanie starszemu dziecku i powierzenie mu, choćby ograniczonej i symbolicznej, opieki nad młodszym, przyrodnim rodzeństwem.


 1. Dobry glina, zły glina


Gdy dziecko pozostaje pod stałą opieką jednego z rodziców może dojść do sytuacji w której utożsamia do z przykrymi obowiązkami, natomiast “dochodzącego” ojca/matkę z przyjemnościami. Bo mama każe posprzątać pokój i odrobić lekcje, a tata zabierze do kina.Ważna jest więc solidarność byłym małżonków w tej kwestii, szczególnie w odniesieniu do obowiązków. Przekazujmy dziecku spójny przekaz w którym egzekwowanie nielubianych obowiązków staje się równie ważne jak przyjemności których źródłem jest drugi rodzic, by dziecko zrozumiało że to dwa oblicza tej samej rodzicielskiej miłości.   Pamiętajmy, relacje jakie wypracujemy wobec dziecka i siebie nawzajem podczas rozwodu i w następujących po nim latach zadecydują w dużej mierze nie tylko o naszych


Rozwiąż swoje problemy dzięki psychoterapii w nurcie Gestalt

Rozwiąż swoje problemy dzięki psychoterapii w nurcie Gestalt

Problemy pojawiają się w życiu każdego człowieka. Niektóre z nich potrafimy rozwiazać samodzielnie, z innymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. W takich momentach czujemy, że potrzebujemy pomocy innych.

Reklama: Psychoterapia Kraków Myszkowska-Litwa

Decyzja o spotkaniu z terapeutą to ważny krok na drodze do polepszenia jakości swojego życia. Nie jest to łatwa praca. Psychoterapeuta nie rozwiąże za Ciebie Twoich problemów, nie poda gotowych rozwiązań. Psychoterapia wymaga Twojej gotowości do zmiany. Wiąże się to z wysiłkiem, zaangażowaniem i czasem, ponieważ ekspresowe metody nie istnieją. Jest to droga do tego, aby poznać swoje prawdziwe potrzeby, zrozumieć siebie samego i uzyskać pomoc w takich kwestiach:

Obszary pomocy psychologicznej:

 • przezwyciężanie kryzysów i trudności życiowych
 • radzenie sobie z nieprzyjemnymi stanami emocjonalnymi
 • pozbywanie się niepożądanych zachowań
 • rozumienie swojego ciała i dolegliwości somatycznych
 • budowanie prawidłowych relacji z innymi
 • uczenie się nowych zachowań
 • poznawanie siebie
 • rozwój osobisty
 • nabywanie kompetencji rodzicielskich

Konsultacje rodzinne w obszarach:

 • nieporozumienia, konflikty, kryzysy
 • trudności wychowawcze
 • problemy okołorozwodowe
 • trudne wydarzenia w życiu rodziny (m.in. choroby, straty)
 • choroby psychosomatyczne
 • problemy emocjonalne
 • zaburzenia odżywiania

* w niektórych zgłoszeniach niezbędna może okazać się konsultacja psychiatryczna

Konsultacje rodzinne w przypadku rozpoznania u dzieci:

 • lęków, wycofania, nieśmiałości
 • nadruchliwości, impulsywności
 • zachowań buntowniczych i agresywnych 
 • trudności szkolnych

Pierwsze spotkanie (czasem dwa lub trzy) polega na omówieniu powodu oraz celu zgłoszenia,
rozpoznaniu sytuacji życiowej, ustaleniu warunków oraz formy współpracy.


A może kurczak z kociołka?

A może kurczak z kociołka?

Jedna z popularnych potraw, przygotowywanych w czasie tak zwanych ogrodowych party, jest kurczak, przyrządzany w specjalny sposób. To idealny sposób, żeby móc zaprosić do degustacji przyjaciół albo rodzinę. Potrzebny będzie specjalny kociołek, w którym takie danie będzie można przyrządzić. Oprócz tego niezbędne będzie także odpowiednio przygotowane palenisko ogrodowe, które w tym przypadku zastąpi kuchnię. Kociołki na sam początek zalewa się wodą, w której umieszcza się kawałki pokrojonego kurczaka. W zależności od upodobań, może to być cały kurczak, lub jego wybrane elementy, na przykład udka, ćwiartki czy piersi. Do dania dodaje się ulubione warzywa, zazwyczaj jest to cebula, seler, papryka, fasolka szparagowa i ewentualnie koper włoski. Całość doprawia się jeszcze swoimi ulubionymi przyprawami (często na wzór francuski, czyli rozmarynem, estragonem i tymiankiem) a potem jeszcze solą morską i pieprzem. Pozostaje już tylko czekać, aż danie ugotuje się a potem zagęścić powstały sos i podawać wspaniałe danie uczestnikom przyjęcia.

Czy warto wynając biuro na godziny?

Czy warto wynając biuro na godziny?

Wiele osób pracuje w domu, nie posiadając własnego biura. Często posiadają one też jedynie wirtualne biuro, które nie wymaga ich fizycznej obecności w danym miejscu i stanowi formę outsourcingu. Niekiedy jednak konieczne jest skorzystanie z przestrzeni biurowej w celu spotkania się z klientami lub partnerami biznesowymi. Przydatne może być w takiej sytuacji biuro na wynajem.

Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności ponoszenia stałych kosztów związanych z posiadaniem lokalu biurowego. Można bowiem wynająć niewielką przestrzeń na kilka godzin, przeprowadzić spotkanie i wrócić do wykonywania obowiązków w domu. Rozwiązanie to sprawdza się też u osób, które dużo podróżują i spotykają się w klientami w różnych miejscach.

Biuro na wynajem na godziny ma też jednak minusy. Nigdy bowiem nie będziemy wiedzieć, co dokładnie będzie na nas czekać w danej lokalizacji. Może się również okazać, że biuro, które będziemy chcieli wynająć, w danym terminie nie będzie dostępne.

Zarobki w kancelarii adwokackiej

Zarobki w kancelarii adwokackiej

Wielu osobom wydaje się, że prawnik na początku swojej drogi, pracując w kancelarii prawnej, zarabia bardzo dużo. Jest to jak najbardziej mylne określenie. Najczęściej bowiem okazuje się, że są to naprawdę marne pieniądze.

Kancelaria adwokacka musi zarabiać
Oczywistym jest, że kancelaria musi zarabiać a zarabia właśnie na prowadzeniu spraw. Najczęściej więc osoba początkująca nie dostaje skomplikowanych spraw z którymi nie mogłaby sobie poradzić. Rzadko też się zdarza, aby świadczyła ona usługi prawne. Może się bowiem okazać, że coś pomiesza albo nie będzie w stanie odpowiedzieć na nurtujące klienta pytania. W takim układzie okazałoby się, że tak naprawdę kancelaria zostanie ośmieszona a do tego nie można dopuścić.

Kto udziela porad
Porady prawne są udzielane przede wszystkim przez fachowców którzy mają już odpowiedni staż pracy. Ludzie tacy potrafią szybko i sprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania a do tego jeszcze charakteryzują się fachowością. Warto więc skorzystać z usług właśnie takiej osoby a jednak dać sobie spokój z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją karierę na drodze prawniczej. Tacy ludzie, w początkowych etapach swojej pracy, raczej nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami.

Sprawdzone porady prawne

Sprawdzone porady prawne

Obecnie porady prawne cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku a wszystko, dlatego, że wiele firm, przedsiębiorstw, a także osób prywatnych boryka się z problemami natury prawnej. Tym samym, działająca na rynku kancelaria adwokacka cieszy się wielkim i wciąż rosnącym powodzeniem. Z całą pewnością warto więc zaznajomić się z ofertą fachowej i profesjonalnej kancelarii, wybrać propozycję dla siebie, dzięki której każdy nawet najtrudniejszy problem zostanie szybko i skutecznie rozwiązany.

Praca adwokata

Szukając pomocy prawnej, najczęściej korzystamy z porady adwokata. Adwokat zapoznaje się z naszym problemem, a następnie szuka rozwiązania, które będzie skuteczne i idealne. Wszelkie kancelarie, jakie działają na rynku oferują swoim klientom fachowe usługi w ramach, których znajdziemy zagadnienia z każdej prawnej dziedziny. Możemy, więc zapoznać się poradą, jaka to dotyczy problemów z zakresu prawa cywilnego, czy też rodzinnego. Identycznie, jeżeli mamy problem z prawa karnego, także możemy skorzystać z kompetentnych usług kancelarii. Każda, działająca na rynku kancelaria adwokacka, zajmuje się także kwestiami spornymi, a także windykacją i odzyskiwaniem długów. Co więcej możemy liczyć także na sporządzanie wszelkiego typu umów handlowych i gospodarczych.

Jak wybrać grill?

Jak wybrać grill?

Wraz z początkiem wiosny oraz lata zazwyczaj wzrasta zainteresowanie grillami. Nic w tym jednak dziwnego, gdyż sezon grillowy trwa stosunkowo krótko i każdy chce ten czas wykorzystać jak najlepiej. Potrawy przygotowywane na świeżym powietrzu są niewątpliwie pyszną przekąską, gdyż charakteryzują się specyficznym smakiem oraz zapachem. Jak się jednak okazuje, nie jest łatwo wybrać właściwy grill. Sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie zarówno grille elektryczne, jak i gazowe.

Grille elektryczne są najlepsze wówczas, kiedy chcemy grillować przy nieco niższych temperaturach zewnętrznych lub w zamkniętych pomieszczeniach czy na tarasach. Taki grill elektryczny może posiadać teflonową płytę, w którą wbudowana jest specjalna spirala grzewcza. To właśnie spirala stanowi serce grilla elektrycznego, dlatego powinna posiadać odpowiednią moc. Dużą zaletą tego rodzaju grilli jest przede wszystkim ich stosunkowo łatwa obsługa, ale trzeba zaznaczyć, że w przypadku grilli elektrycznych przyrządzanie tego rodzaju potraw jest możliwe tylko tam, gdzie jest zasilanie elektryczne. Jeśli zdecydujemy się na zakup elektrycznego grilla, wówczas warto zwrócić uwagę, czy będzie on posiadał jakościowo dobre wykończenie powierzchni oraz właściwą moc spirali grzewczej.

Dość dużą popularnością cieszą się także grille gazowe (sprawdź ofertę grilli gazowych), do których można zaliczyć zarówno małe modele podróżne, jak i grille posiadające więcej niż trzy palniki. Taki grill gazowy powinien posiadać przede wszystkim stosunkowo łatwo zapalane palniki (wykonane z wysokiej jakości materiału) oraz podłączenie do butli propan-butan. Wyróżnia się różne typy gazowych grillów, w tym między innymi grille kontaktowe, grille z technologią RBS oraz grille lawowe.

Decydując się na wybór grilla, warto zwrócić uwagę na grille weber. Najlepsze są zawsze grille masywne, gdyż mogą nam służyć nawet przez kilka lat. Pamiętajmy też, że sercem każdego grilla jest ruszt - powinien być on wykonany ze stali nierdzewnej lub z żeliwa. W trakcie wyboru grilla warto też mieć na uwadze inne elementy, takie jak chociażby rączki i uchwyty (powinny być ergonomiczne i nie przewodzić ciepła). Oferta grilli dostępnych na rynku jest obecnie bardzo zróżnicowana i bogata, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprecyzować, na jakim typie grilla nam zależy, oraz jakich funkcji oczekujemy od takiego urządzenia. Warto też zastanowić się, jak często chcemy grillować, dla ilu osób zamierzamy przygotowywać dania, a także jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup grilla.

ADPS - co to jest i jakie daje możliwości?

ADPS - co to jest i jakie daje możliwości?

Nowoczesne rozwiązania Adobe Digital Publishing Suite otwiera przed wydawcami internetowych treści prawdziwy ocean możliwości. Dotarcie do szerszego grona odbiorców i zainteresowanie ich prezentowanymi treściami zostało wzbogacone o możliwość bieżącej aktualizacji, która perfekcyjnie współpracuje z interaktywną zawartością magazynową.

Przekaz w lepszym odbiorze
Przy pomocy DPS wydawcy mogą udostępniać wszelkiego rodzaju treści na urządzenia mobilne, a dodatkowo uzupełniać je o wysokiej jakości multimedia. Co interesujące, odbiorcy także odkryją zalety Adobe Digital Publishing Solutions – oprócz lepszej komunikacji i budowania trwałych relacji mogą np. przełączać slajdy przy pomocy prostych gestów, panoramować obrazy, powiększać je , a także wykonywać inne zadania pozwalające na lepszy i zindywidualizowany odbiór przekazu.

źródło:

http://www.adobe.com/cy_en/products/digital-publishing-solution.html
https://digitalpublishing.acrobat.com/welcome.html

Ciekawe miejsca do zobaczenia na wyspie Korfu

Ciekawe miejsca do zobaczenia na wyspie Korfu

Korfu leży ja północno-zachodnim krańcu Grecji i jest jedną z wysp Jońskich. Największe miasto i jednocześnie stolica wyspy, to Kerkira. Wyspa Korfu była dawniej nazywana "królową wysp Jońskich", jako ulubiony cel podróży wielu królów europejskich. Wówczas wypoczywali na niej m.in. księżniczka Sissi, cesarz Wilhelm II oraz Napoleon. Korfu do dziś przyciąga bardzo wielu turystów (sprawdź czemu). Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim niezwykłe piękno tamtejszej natury.

Gaje oliwne

Cechą charakterystyczną Korfu jest bogata feeria barw, którymi mieni się cała górzysta wyspa. Wyspa Korfu uważana jest za "zielone serce" Grecji, przede wszystkim ze względu na obecność lasów i gajów oliwnych. Plantacje ciągną się tutaj przez całe kilometry. Wokół gajów oliwnych biegną rzadko uczęszczane ścieżki, które idealnie nadają się na długie spacery. Głęboka zieleń miesza się na Korfu z jaskrawymi plantacjami cytrusów oraz złotymi polami pełnymi zbóż. Tradycyjna uprawa oliwek ma swoje korzenie jeszcze w czasach najazdów tureckich, a także późniejszym okresie panowania Wenecji. Do tej pory mieszkańcy Korfu korzystają ze starych przepisów do wytwarzania z oliwy domowych kosmetyków. Ciekawe miejsca na Korfu - http://salatkapogreckuwpodrozy.pl/pl/atrakcje-korfu obfitują w bazary, na których kupić można wykonane w ten sposób olejki z oliwy i szampony.

Złociste plaże

Różne atrakcje turystyczne przyciągają na Korfu przyjezdnych. Należą do nich również rozłożyste i szerokie plaże. Do najpopularniejszych należą położone na północy wyspy plaże Almiros, Sidari i Roda. Turyści chętnie odwiedzają też wybrzeże północno-zachodnie, ponieważ na południu od Afionas znajduje się tam piękna plaża Agios Georgios. W zachodniej części Korfu, do najbardziej urodziwych należą plaże Pelekas, Agios Ghordis oraz Myrtiotissa. Warto zahaczyć również o wybrzeże wschodnie. W jego południowej części znajduje się plaża Kawos, natomiast w części północnej plaże Nissaki i Barbati. Dech w piersiach zapiera również krystalicznie czyste Morze Jońskie, w którym dojrzeć można wszystkie odcienie błękitu i zieleni.

Aparaty ortodontyczne stałe - najczęściej zadawane pytania

Aparaty ortodontyczne stałe - najczęściej zadawane pytania

Co to jest aparat stały?

Podstawowy aparat na zęby stały składa się z zamków ortodontycznych przyklejonych do zębów, łuku umieszczonego w szczelinach zamków oraz ligatur dowiązujących łuk do zamków. Zamki przyklejone są do zębów na czas leczenia w sposób stały, pozostałe elementy są wymieniane podczas wizyt kontrolnych. Aparat stały może być uzupełniony dodatkowymi elementami, np. przerzut podniebienny, quadhelix czy hyrax.

Czy leczenie aparatem ortodontycznym boli?

Na początku leczenia pacjent może odczuwać dyskomfort związany z nowym elementem w jamie ustnej. Najczęściej są to otarcia błony śluzowej warg, policzków, języka, związane z drażniącym działaniem zamków ortodontycznych, gojące się w przeciągu kilku dni. Samoistne bóle zębów występują rzadko, zwykle pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe podczas szczotkowania zębów, podczas jedzenia twardych pokarmów, trwające około 2-3 tygodni. Aby ułatwić pacjentowi przyzwyczajenie się do nowych warunków w jamie ustnej montaż aparatu podzielony jest na etapy. Im dłużej trwa leczenie tym dolegliwości bólowe są mniej odczuwalne. Zwykle bezpośrednio po wizytach kontrolnych mogą się nasilać.

Czy w czasie leczenia aparatem stałym konieczna jest specjalna dieta?

Zaleca się nie spożywać pokarmów twardych ze względu na czasowe dolegliwości bólowe podczas nagryzania i ryzyko uszkodzenia aparatu. Pokarmy kleiste mogą być trudne do usunięcia z elementów aparatu. Należy ograniczyć spożywanie wszelkich słodyczy ze względu na ryzyko próchnicy. Potrawy bardzo gorące, ostre czy kwaśne mogą powodować uczucie pieczenia podrażnionego aparatem nabłonka. Produkty włókniste - mięsa, niektóre owoce (mango)mogą być trudne do usunięcia. Bułki, kolby kukurydzy, całe marchewki czy jabłka podczas odgryzania mogą uszkodzić aparat. Tu zalecamy krojenie niektórych potraw na kawałki. Zalecamy wyeliminować z diety: paluszki, chipsy, chrupki, ziarna w pieczywie, twarde skórki, cukierki toffi, batony, lizaki. Guma do żucia - żuć ostrożnie, może zaczepiać się o elementy aparatu.

Jakie są zalecenia lekarskie podczas leczenia aparatem stałym?

Najważniejsza jest dbałość o higienę zębów wokół aparatu. Zęby należy czyścić po każdym posiłku. Zaniedbania higieniczne mogą doprowadzić w krótkim czasie do próchnicy zębów wokół zamków czy zapalenia dziąseł. Zła higiena utrudnia leczenie ortodontyczne i może być wskazaniem do wcześniejszego zdjęcia aparatu. Przestrzeganie właściwej diety zmniejsza ilość awarii aparatu. Do innych zaleceń należą regularne zgłaszanie się na wizyty. Ułatwia to kontrolę leczenia i zapobiega niepożądanym przesunięciom zębów. Większość pacjentów w czasie leczenia ma zalecone stosowanie wyciągów mięszyszczękowych. Regularne i właściwe ich noszenie zwięsza szansę na powodzenie leczenia.

Co to są wyciągi elastyczne?

To lateksowe bądź, w przypadku uczuleń, bezlateksowe gumeczki o różnych średnicach (około 0,5-1 cm), rozpinane pomiędzy górnym i dolnym łukiem zębowym, które pacjent w czasie leczenia aparatem stałym sam zakłada i zdejmuje. Wyciągi zaczepia się o haczyki zamka lub o haczyki tzw. Kobayashi wykonane przez lekarza. Czas noszenia wyciągów jest określony przez lekarza dentystę. Pacjent dostaje zapas wyciągów, które należy zmieniać według zaleceń lekarza, wystarczający do następnej wizyty kontrolnej. Przy całodobowym noszeniu wyciągi zdejmuje się na czas posiłków i czyszczenia zębów. Sposób i miejsce umieszczania wyciągów jest omawiany z pacjentem. Pacjent ma możliwość przećwiczenia samodzielnego zakładania i zdejmowania wyciągów. Wyciągi zakłada się palcami lub z użyciem specjalnego nakładacza. Pacjenci są proszeni o przychodzenie na wizyty z założonymi wyciągami.

Jak dbać o higienę z aparatem stałym?

Dentyści zalecają czyszczenie zębów po każdym posiłku. W celu usunięcia widocznych resztek jedzenia należy kilka razy przepłukać jamę ustną, można też zastosować wykałaczki, aby usunąć resztki pokarmowe spod łuku. Ponieważ higiena jest utrudniona zaleca się stosowanie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych. Do czyszczenia zębów stosujemy pastę i płyn do płukania zalecone przez lekarza. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych używamy szczoteczek międzyzębowych o różnych kształtach i rozmiarach dobranych przez lekarza. Do oczyszczania punktów stycznych pomiędzy zębami stosujemy nici dentystyczne z fluorem. Na koniec dodatkowo oczyszczamy język specjalną szczoteczką do czyszczenia języka.

Co to jest retencja?

Po zakończeniu leczenia aktywnego konieczny jest etap retencji, aby utrzymać osiągnięte wyniki leczenia. Rodzaj zastosowanej retencji zależy od wielu czynników. Stosuje się retencję stałą lub ruchomą. Retainer stały to drut lub pasmo włókna szklanego przyklejane od strony języka na dolne (lub górne) zęby przednie. Aparaty retencyjne ruchome: płytki akrylowe, przezroczyste nakładki, aktywatory, pozycjonery. Pacjent otrzymuje je w ciągu doby od zdjęcia aparatu stałego. Powinny być noszone przez określony czas w ciągu doby i od zakończenia leczenia. Retencję stosuje się tak długo jak długo chcemy zachować optymalny wynik leczenia.